Sizin için en uygun köpek hangisi?

Sizin için en uygun köpek hangisi?

Köpekler muhteşem ev arkadaşlarıdır. Hele ki bir çocuğunuz varsa hiç kuşkusuz ki en iyi ve en sadık dostu köpeğiniz olacaktır. Pedagoglar bir köpekle büyüyen çocuğun, diğer çocuklara bakılırsa daha sevgi dolu,daha sorumluluk sahibi,daha sakin ve daha hoşgörülü olduğu görüşündelerdir. Çocuğunuzun astım, alerji gibi sıhhat problemleri yoksa ve evde sürekli köpekle ilgilenebilecek,onun sorumluluğunu alabilecek,zihinsel ve fizyolojik gereksinimlarını karşılayabilecek birileri olursa ailenize bir köpeği dahil etmemeniz için hiçbir sebep yoktur.
Köpekler tıpkı hepimiz insanlar benzer biçimde farklı kişilik özelliklerine haizdir.Özellikle çocuğunuz var ise bu seçimi çok dikkatli yaplısınız. Çünkü her köpek aynı sabıra haiz değildir. Seçiminizi büyük ırktan yana yapacaksanız Labrador-Golden Retriever, Boxer, Cane Corso, Danua, Bernese Dağ Köpeği, St.Bernard, Newfoundland şeklinde büyük fakat ağır başlı,daha kontrollü köpeklerden yana kullanmalısnız. Minik ve orta boy ırklar içinde da Cavalier King Charles Spaniel, Beagle, Cocker Spaniel, Bichon Frise, Maltese Terrier, Min.Schnauzer , French Bulldog , Poodle ,Pomerianan gibi ırkları tercih edebilirsiniz.

Bir köpek sahiplenmeye karar verdiğinizde ırk seçimi yapmadan önce yaşam şeklinizi ve iyi mi bir köpekle yaşamak istediğinizi düşünmelisiniz. İlk olarak yaşam alanınızı göz önüne almalısınız . Büyük bir eve veya bahçeye haiz değilseniz tercihinizi küçük yahut orta boy ırklardan yana yapmalısınız. Büyük ırk köpeklerin egzersiz ihtiyaçları bir çok minik veya orta boy ırka gore daha fazladır.Bu anlamına gelir ki fiziksel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi , eklem sağlığının korunabilmesi için günde en az 2-3 saat egzersiz yapması gerekmektedir. Köpeğinizi seçerken en başta bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Sahipleneceğiniz köpeğin boyutuna karar verdikten sonra karakter özellikleri ikinci adımınız olmalı.Hayalinizdeki köpek kıpır kıpır,yerinde duramayan,sürekli etken,enerjik bir köpek mi ; yoksa daha ağırbaşlı,egzersiz ihtiyacı daha düşük bir köpek mi ? Bekçilik özelliği olan daha sert,korumacı bir köpek mi ; hırsıza sefalar getirdin diyecek türden şefkatli,sakin bir köpek mi?
Köpek seçimi yaparken yapacağınız en büyük hata,köpeğinizi sahiplenirken tamamen dış görünüşüne gore karar vermeniz olacaktır. Boyutuna, karakter özelliklerine, ırkın gereksinimlerine bakmadan sadece gaslınüze hoş gelen bir köpeği tercih ettiğinizde ,köpek gelişme sürecini tamamladığında ve karakteri oturmaya başladığında olası problemler başlayabilir ve o çok beğenerek aldığınız yavrunun aslına bakarsak hayatınıza uygun olmadığını anlayabilirsiniz. Bu nedenle dış görünüşü hoşunuza giden bir cinsel almadan önce öncelikle ırkın sizin koşullarınıza uygun olup olmadığını öğrenin.Seçiminizi koşullarınıza en uygun ırktan yana yapmanız hem sizin, aynı zamanda seçeceğiniz yavru açısından yapacağınız en sağlıklı karar olacaktır.

Dip Not: Barınaklar cins veya melez, çok güzel ve iyi karaktere sahip köpeklerle dolu. Bazıları yaşadığı travmalar sebebiyle agresif veya aşırı ürkek karaktere haiz olabilir, davranış problemleri olabilir. İlk defa köpek sahibi olacaksanız bunu belki siz anlayamayabilirsiniz; fakat bir eğitmen veya veteriner yardımıyla oradan ailenize uygun, düzgün karakterli bir köpek seçip barınaktan bir canın kurtarılmasına siz de destek olabilirsiniz.

“Sizin için en uygun köpek hangisi?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba, 1 senedir bir köpeğimiz olmasını istiyoruz, ama bir türlü karar veremiyoruz. Çok tüylü köpekler değilde sarkık kulaklı tüysüz köpekler daha çok sempatik geliyior bize.evde besleyecegimiz günde 5-6 saat yalnız kalabilecek,küçük veye orta boy ,sakin,10 yasindaki kizimizla iyi anlasacak, evde bakima uygun hangi cinsleri önerebilirsiniz.Acikcasi kızım beagle veye jack russel gibi köpekleri seviyor.ama onlarında cok hiperaktif oldugu,evde bakima uygun olmadigi söyleniyor. Sizcede böyle mi? Bize hangi köpek cinslerini sahiplenme konusunda yardimci olabilirseniz cok mutlu oluruz.Simdiden çok teşekkürker, iyi çalışmalar.

    Yanıtla

Yorum yapın