Köpek eğitim merkezi – köpek eğitimi – köpek eğitimi fiyatları – Evde Köpek Eğitimi

Köpek eğitim merkezi – köpek eğitimi – köpek eğitimi fiyatları – Evde Köpek EğitimiKöpek eğitim merkezi – köpek eğitimi – köpek eğitimi fiyatları – Evde Köpek Eğitimi Köpek eğitmeni, Yavru Köpek Eğitimi , Temel İtaat Eğitimi

Köpek Irkları

Newfoundland Özellikleri ve Bakımı

Newfoundland, iri ve gosterişli başı ile kuvvetli bir köpektir. Zarif, balanslı, çevik ve dayanıklıdır. Geniş burun bölümü daha çok kısa ve kare şeklindedir. Minik üçgen kulakları düşüktür. Ufak gözleri koyu kahverengidir. Burun rengi, bronz renklilerde kahverengi olması dışında çoğu kez siyahtır. Ayakları rahat yüzmesi için perdelidir. Kuyruk aşağıda göç eder. Suya dayanıklı dış kürkü sık ve daha yağlı alt kürk ile düz, yağlı ve hafif dalgalıdır. Hane içinde yaşayanlar alt tüylerini çok fazla döker. En yaygın rengi siyahtır ( bazı vakit göğüs, ayaklar ve kuyruk ucunda beyaz kirle). Ayrı olarak bronz ve siyah beyaz da olabilir. Bazen de kahverengi ve gri olanlara rastlanır.

Karakteri 

Newfoundland mükemmel karakteri ile iyi, cesaretli ve zeki bir köpektir. Ayrı olarak konuklara karşı nazik, sahibiyle bir bütün halindedir. Asil, sakin, kibar ve güvenilirdir. Ailesine o kadar bağlanırki yeni bir haneye alışmakta güçlük çekebilir. Gerektiğinde insiyatif kullanabilir. Savunucudur; ancak havlayıp hırlamaktan çok yabancı ile sahibi arasına girip bariyer oluşturmayı seçenek eder. İnsan veyahut hayvan, yaşlı veyahut çocuk kötü niyet taşımadığı sürece bu köpekten hemen arkadaşlık görür. Bir takım erkekler diğer erkeklere karşı saldırgan olabilir. Ancak ırkın genelde diğer hayvanlarla arası iyidir. Sabırlı ve oyuncu olduğundan doğuştan bir bebek bakıcısıdır denebilir. Dışarda ve bilhassa de su içinde olmaya bayılır. Newfoundland çok su içer ve bu konuda biraz dağınık olabilir. Diğer dev ırklar kadar olmasa da salyalıdır. Bu ırkın eğitimi biraz zor olabilir. Eğitim sakin ve pozitif bir şekilde yapılmalıdır. Bu köpekler ses tonuna karşı duyarlıdır. Köpeğin iri cüssesi komutlara hemen cevaplamasını engelleyebilir. Eğitim esnasında bu akılda tutulmalıdır.

Yaşam Ortamı 

 

Yeterince egzersiz olanağı sağlandığında apartmanda da yaşayabilir. Hane içinde fazla hareketli değildir. Yeniden de büyük bir bahçeye ihtiyacı vardır. Sıcağa karşı duyarlıdır. Serin hava ve bol suyu seçenek eder.

Egzersiz İhtiyacı 

Bu nazik ırk hanede uyuşuk miskin oturmaktan hoşnut olsa da düzenli orta derecede egzersiz sıhhati için koşuldur. Sık sık yüzme olanağı tanınması onu çok mutlu edecektir.

Bakımı 

Alt tüylerden başlayarak günlük bakım koşuldur. Alt tüyler senede iki kez dökülür. Çok gerekmedikçe yıkamaktan kaçınılmalıdır.

Orijini 

Newfoundland’ın kökeni ile ilgili çeşitli hikayeler vardır. Bu ırk göçebe Kızılderili köpeklerinin veyahut Viking ayı köpeklerinin torunu olabilir. Bazılarıda Newfoundland’ın Labrador’un yakın akrabası olduğunu düşünmektedir. Bu kuram, iki ırkın paylaştıkları benzerlikleri ve Newfoundland ve Labrador kıyılarının birbirine yakınlığına dayanmaktadır. Mükemmel bir yüzücü olan Labrador’un Belle Isle boğazını yüzebilmesi ya da sular donduğunda karşıya geçmesi olasıdır. Pek çok kişi ise Newfoundland’ın kökenini 1700’lerin başlarında İngiliz ve Avrupalı balıkçı muhacirlerle Kanada’ya kazançlan Tibet Mastiflerinin yöre köpekleriyle çiftleşmesine bağlamaktadır. Bu dev ırk, ağların çekilmesi, tekne iplerinin kıyıya taşınması, suya düşen rastgele birşeyin yeniden tekneye çıkarılması ve boğulan kazazedelerin kurtarılması gibi pek çok görevde kullanılmıştır. Irk ayrı olarak çöplerin atılması, posta kutusundan postanın getirilmesi, süt şişelerinin bırakılması ve sırt çantasında yük taşıma gibi görevlerde de kullanıldı. Newfoundland hala aktif olarak su kurtarma köpeği olarak kullanılmaktadır. 1919’da 20 kazazede ile dolu bir can kurtaran sandalını karaya kadar yüzerek çektiği için bir Newfoundland altın madalya ile ödüllendirilmiştir. Ona denizlerin St.Bernard’ı da denmektedir. II Dünya savaşı esnasında Newfoundlandlar Alaska’da dondurucu soğuklarda silahlı kuvvetler için hayati malzemeler taşımıştır. Son zamanlarda bu zeki ve gösterişli köpek mükemmel bir aile köpeği olma özelliğini sürdürmektedir. Su oyunları, ağırlık çekme, araba çekimi, sırt çantası taşıma ve savunma ve kurtarma köpekliği günümüz görevlerinden yalnızca bir kaçıdır.

 

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme
Başka petlerle geçinme
Çocuklarla anlaşma
Yabancılara davranış
İtaat seviyesi
Eğitilebilirlik
Koruma özelliği
Egzersiz ihtiyacı
Oyunculuk
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutuDev
Yükseklik Erkekde69 – 74 cm
Yükseklik Dişide63 – 69 cm
Kilo Erkekde59 – 68 Kg
Kilo Dişide45 – 54 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy UzunluğuOrta uzunlukta
Tüy Yapısıİki tabakalı, Hafif dalgalı, Kaba yapılı, Yağlı, Su geçirmez, Sık.
Fırçalanma İhtiyacıHaftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve BanyoTraş ihtiyacı yoktur. Sadece kuru şampuan uygulanabilir.
Tüy DökümüÇok tüy döker
Taşıdığı RenklerSiyah, Bronz, Siyah – Beyaz, Kahverengi, Gri.
Irk Özellikleri
KişilikUysal, Cesur, Zeki, Nazik, Kibar, Asil, Sakin, Güvenilir.
Kötü Huyları
Yetenekli Olduğu GörevlerArama, Kurtarma
Yaşadığı iklimSoğuk İklim
En uygun yaşam alanıBahçeli Ev
Yatkın Olduğu HastalıklarKalça çıkığı, Genetik Kalp Hastalıkları, Mide dönmesi, Entropion, Ektropion.
Yaşam Süresi8 – 10 Yıl
Diğerleri
Irk grubuİş Köpeği
Diğer İsimleri
Bağlı Olduğu klüpAKC, ANKC, CKC, FCI (Group 2), KC (GB), UKC
KökeniKanada

LEAVE A RESPONSE

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir