Chihuahua Özellikleri ve Bakımı

Chihuahua Özellikleri ve Bakımı
Meksika’ya ilişik olsa da görünüşe gore bu ülkeye Çin’den getirilmiştir. Avrupa’ya getirilmesi 19. Yüzyılın sonlarındadır.Chihuahua Amerikan kıtasının en eski ve dünyanın en küçük köpek ırkıdır.Chihuahua adını Meksika’nın aynı adlı eyaletinden almıştır.

Soğuk havaları hiç sevmezler ve hemen titremeye başlarlar.Soğuk havalarda kazak giyirilmesi faydalı olur.Apartman yaşamı için uygundurlar.
Bu güzel köpekler kucakta taşınabilirler ancak yürütülürlerse dhaha sağlıklı ve zine olurlar.
Kısa düz tüyleri vardır,haftalık bakımlar temiz olmaları için yeterlidir,uzun tüylü olanları her gün yumuşak bir fırça ile fırçalamak gerekir.Kulaklarına ve gözlerin su kaçırılmamasına özen gösterilerek ayda bir kere yıkanabilirler.Kulakları kontrol altında tutulmalı ve tırnakları kısa olmalıdır.
Chihuahua’lar ilgi görmeyi ve göstermeyi severler,oldukca çevik hayvanlardır.İnatçıdırlar ve kıskançlık seviyesinde ailelerine bağlanırlar,yabancılara şüpheci yaklaşırlaretrafta yabancılar varken sahiplerini takip ederler.Öğrenmeye açık akıllı hayvanlardır ancak bazılarına eğitim sıkıcı gelebilir. Bu ırk, kızdırılırsa çocukları ısırmayı seçebilir.Gürültücü bir köpektir ve hela eğitimi biraz sabır isteyebilir. Pek çok köpek sahibi gazete kağıdı eğitimini tercih eder.Chihuahua’nın öteki köpeklere saldırganlığının ve yabancılara karşı şüpheciliğinin denetim altında tutulması için daha yavruyken (2-4 ay) çok iyi sosyalleştirilmesi gerekir.

Diğer AdlarıCihao, Chiuahua, çihao


RenkleriHerhangi bir renk


Çıkış YeriMeksika


Çıkış Tarihi1500’ler


FamilyaArkadaş, kuzeyli sokak köpeği


Orjinal İşleviTören


Günümüzdeki İşleviArkadaş


Ortalama Ömrü14-18 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)2-3/2-3 kg


Boy (Erkek/Dişi)15-23/15-23 cm

 

Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Yorum yapın