Chow Chow Özellikleri ve Chow Chow Bakımı

Chow Chow

 

Chow Chow Özellikleri:

Çin kültüründe binlerce yıllık geçmişleri vardır.Chow Chow’un yapısı bir kaç milyon yıl öncesine dayanan fosilleşmiş köpek kalıntılarına benzemektedir.1800’lerin sonlarında ilk kez İngiltere’ye getirildi.Chow Chow Amerika’da oldukça popüler arkadaş köpeklerdir.

Bu köpeklerin en belirgin özellikleri siyah dilleri ve düz arka bacaklarıdır.Egzersiz ihtiyaçları karşılanırsa apartmanda yaşayabilirler.Sıcaklara karşı hassastırlar.Düzenli egzersiz yapmazlarsa tembelleşebilirler.Uzun tüylerine düzenli bakım yapılması gerekir mevsimsel yooğun tüy dökmeleri vardır,alt kürkleri bu dönemlerde özen gerektirir,kuru şampuanlama yapılabilir.Uslu köpeklerdir.inatçıdırlar ve bağımsızlığı severler.Tek kişiye bağlanırlar fakar diğer aile üyelerine de sadıktırlar.Yabancılara alışmakta zorlanırlar ve yabancılar tarafından sinirlendirilirlerse saldırganlaşabilirler.Bu dominant ırk yine dominant bir sahibe gereksinim duyar. Bu ırkın sahibi doğal olarak tutarlı ve sakin biri olmalıdır. Bu tür biriyle Chow Chow gerçek karakterini bulur.İtaatkar değillerdir,doğuştan inatçıdırlar.Bu köpekler eğitilebilir ancak verilen komutların mantığını bilmek isterler.Chow Chow diğer köpekleri domine etmeye çalışır. Buna rağmen çocuklarla araları iyidir.Yavruyken kedilerle tanıştırılırsa yetişkinliklerinde pek sorun çıkmaz. Yavruyken (2-4) gelecekte aşırı koruyucu olmaması için çok iyi sosyalleştirilmelidir.Dikkatle eğitilen Chow Chowlar çok iyi aile köpeği olabilirler.Bu köpeklerin eti çin’de aranan bir yiyecek türüdür ve günümüzde hala Çin’de yenmektedir.

Chow Chow Bakımı

Uzun tüylerinin düzenli bakımı, dik duran tüylerin bu görünümünü koruması açısından önemlidir. Bu ırk mevsimsel olarak yoğun tüy döker ve alt kürkü bu dönemde özellikle dikkatli bakım gerektirir. Gerektiğinde kuru şampuanlama yapılabilir.

 

Yorum yapın