Beagle Özellikleri ve Beagle Bakımı


Beagle
Beagle


Beagle,
sosyal köpekler olma özellikleriyle bilinirler. Zaten tüm dünya’da Beagle cinsi olan köpeklere televizyon dünyasından dolayı hepimizin göz aşinalığı da vardır.

Hayat dolu ve enerjiktirler. Köpeğin enerjisini rahat harcayabilmesi ve yalnız kalmaması için yanına bir tane daha arkadaş olarak Beagle alınabilir ama iki Beagle sahibi olmak -özellikle şehir hayatında ve apartmanda yaşayanlar için- büyük zorlukları beraberinde getirir.

Evde bir küçük canavar olması yerine iki küçük canavar olması, eşyalarınızın kırılma oranını da ikiye katlayabilecektir. Bahçeli ve geniş evler için ideal ev hayvanlarıdır. Bu yüzden, sessiz sakin bir köpek sahibi olmak isteyenlerin Beagle’a yaklaşmaması gerekir. Eğer enerjik ve hayat dolu bir köpek istiyorsanız ve köpeğiniz uzun uzun vakit geçirip eğlenmek peşindeyseniz Beagle sizin için biçilmiş kaftandır.

 

Beagle Puppy
Beagle Puppy

Beaglelar yaşlılara ve tembellere uygun köpekler değillerdir. Çünkü yaramazdırlar ve hiperaktiviteleri onları diğer cins köpeklerden ayıran en önemli özellikleridir. Sahibinin de en az kendisi kadar enerjik ve oyun oynamaya meraklı olmasını isterler.

Aynı zamanda çok da meraklı köpeklerdir. Çok iyi koku alan burunları sayesinde yaşadıkları çevrede her şeye burunlarını sokmak ve araştırmak isterler. Bu sebepten bahçeli evde dahi; Beagle beslemek isteyen kişilerin bahçelerindeki zehirli ot ve benzeri şeylere karşı dikkatli olmaları ve etrafta zehirli olabilecek her şeye karşı köpeğin onları yemesi ihtimali göz önünde bulundurularak temkinli yaklaşmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra bir aile için de oldukça iyi bir dost olabilirler ve kendilerini ailenin bir ferdiymiş gibi kabul ettirebilirler. Küçük çocuklarla ve diğer cins köpeklerle iyi anlaşabilen sevecen bir köpek olmasına karşın küçüklüğünden itibaren beagle eğitimi almalı evde kedi ve benzeri başka ev hayvanları ile sosyalleşmemişse yalnız bırakılmamalıdırlar.

Beagle Yavrusu
Beagle Yavrusu

Yavru Beagle‘ın eğer uslu bir köpek olmasını istiyorsanız bunu başarmak için sıkı bir biçimde terbiye etmeniz gerekir. Çünkü bu cins köpekler burunlarının dikine gitmeye eğilimlidirler. Ancak bunun sebebi genelde size beslediği sevgiden ve sadıklığından kaynaklanır. Ona bağırıldığında inat etmeleri ve uslanmayarak daha kötü davranabilmeleri sevgi doluluğundan kaynaklanır. Sessiz bir köpek değillerdir. Sık sık da uluyarak sizi yatağınızdan kaldırabilirler. Tasmasız dolaştırılması ise sakınca arz etmektedir. Çünkü Beagle’lar diğer cins köpeklerin ve hayvanların peşine takılmaya bayılırlar.

Beagle  Özellikleri Ve Görünüşü

Beagle cinsi köpekler kaygan ve kısa tüylü bir kürke sahip köpeklerdir. Bu sebepten tüylerinin bakımı diğer türlere nazaran çok kolaydır. Çok fazla tüy dökmez bu sebepten, tıraş ihtiyaçları yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.

Tüyleri kızıl – beyaz, turuncu – beyaz, sarı – beyaz olmak üzere üç renk grubuna ayrılır.

Beagle türü kendi içinde de iki cinse ayrılır. Bu ayrım tüyleriyle alakalıdır. Birinin kürkü düz fakat tüyleri ince değildir bir diğerinin ise tüyleri daha karışıktır.

Kafatası geniş ve yuvarlak; ağzı burnu düz ve kare biçimindedir. Geniş burun delikleri onlara iyi koku almalarını ve avcı köpeği olma özelliğini kazandırır. Beagle av köpeği olarak halen yaban tavşanı, bıldırcın ve sülün avında kullanılmaktadırlar ve bu konuda uzmanlaşmışlardır. Burunlarının koku alma duyuları hassas olduğundan narkotik köpeği olarak da kullanılabilirler.

Uzun, sarkık ve geniş kulakları vardır. Yuvarlak, güçlü ve geniş ayakları vardır. Bu sayede çevik ve uzun süre yorulmadan koşabilir. Küçük yapıda köpeklerdir.

Omuz yükseklikleri erkeklerde 36 – 41 cm dişilerde ise 33 – 38 cm olarak değişiklik gösterebilir.

Ağırlıkları erkeklerde 10 – 11 kg, dişilerde ise 9 – 10 kg arasında değişir.

Şekli pek fazla değişmediği ve boyları küçük kaldığı için maalesef sıklıkla tıbbi deneylerde kullanılabilirler. Sağlıklı bir Beagle cinsinin 12 – 15 yıl arasın yaşam süresi değişmektedir.

Ilıman iklim köpeğidirler. Soğuk havaya karşı yatkın değildirler. Kökeni İngiltere’dir ve tazı cinsi bir köpektir. Bu cins muhtemelen Elizabeth çağında Harrier ile Eski İngiliz Tazısı’nın çiftleştirilmesiyle geliştirilmiştir Elizabetg Beagle olarak da adlandırılırlar.

Beagle
Beagle

 

Beagle
Beagle

“Beagle Özellikleri ve Beagle Bakımı” üzerine 28 yorum

 1. beagle cinsleri çok hiperaktif çok hareketli çok yaramazlar ve aynı zamanda söz dinlemeyen bir cins eğitimiçok zor av köpeyi oldukları için her şeyi koklayan herşeye burnunu sokan bir cins. beagle cinsi öpekler ne kadar tatlı sevimli olsada bakamayıp sokağa atıcak olanlar almamalıdır bence çünkü gerçekten çooooook yaramazlar

  Yanıtla
 2. benimde beagle cinsi dişi köpeğim daha 3 aylık ancak o kadar başının dikine gidiyor ve tuvalet konusunda zorlanıyoruz ki .Önericeğiniz bi yöntem varmı , ben havlamamasını özelliklede ısırması konusunda çok büyük sıkıntılarımız var . Çok hareketli başına buyrukki önereceğiniz yöntem varmı

  Yanıtla
 3. aynı dertten ben de muzdaribim ne gazete ne pet hiçbiri işe yaramıyor, oyuncak sanıp parçalıyor. tuvalet eğitiminin büyük sorun olacağını düşünmeye başladım.

  Yanıtla
  • ben ilk kez beagle aldim 45 gunluk ve tuvaletinj kaldigi yere yapmiyor ancak gunde uc kez disari cikip yapmak istiyor. bence sık sık toprak alana götürün

   Yanıtla
 4. ben bir beagle sahibiyim arkadaslarım tuvalet eğitiminde ben hasta altı bezlerı kullandım gazete üzerine bıraktım hem emmesi patilerine bulasmamasını sagladım hemde koku algısı oldu ve o hasta bezlerıne alıştı sizlerde deneyebılırsınız .. armhzr@hotmail.com . mail adresim

  Yanıtla
 5. Beagle için eğitimi çok zor diyenler ya hiç köpek beslememişler ya da nasıl eğitim verilmeli bilmiyorlar. 50 günlükken aldığım köpeğim şu anda 5.5 aylık ve şimdilik yirmiye yakın (tam olarak 18) komutu rahatlıkla yerine getirebiliyor. Bununla birlikte 1 aydır tuvaleti dışarı yapıyoruz. (arada kazalar halen var ama çok az). Tuvalet eğitimi için petzoom pet park diye bir ürün kullandım çok memnun kaldım, dışarıya alışma süreci çok kolay oldu. Ayrıca beagle yaramaz falan değildir. Sabah akşam 45dk ayırıp dışarıda onunla koşar ya da tempolu bir yürüyüş yaparsanız evde çok sakin oluyorlar. Havlama sorunu olan arkadaşlar mutlaka bu egzesizleri yapmalı. Ayrıca içine ödül konan oyuncaklar (kong gibi) çok etkili. Beagle canı sıkılmadığı sürece durduk yere havlayan bir köpek değil. Ya yalnız kaldığından ya da onu alarma geçiren bir şey olduundan havlar. Dediğim gibi yalnızlığı ödül oyuncakları ile aşabilirsiniz, onu alarm durumuna getiren bir şey varsa bunu da duyarsızlaştırma yoluyla halledebilirsiniz. Yine de küçükken “konuş-sus” komutlarını öğretirseniz çok daha rahat edersiniz. Isırma diş kaşındığı dönemde değilse beagle için normal değil. Diş kaşıma oyuncaklarını mutlaka kullanmak gerek.

  Yanıtla
  • MERHABALAR ÇARESİZ BİR ANNE OLARAK SİZİNLE İRTİBATA GEÇMEK İSTİYORUM. OĞLUMUN 7 AYLIK BEAGLE’I VAR KÜÇÜK VE ÇOK SEVİMLİ BİR CANAVAR FAKAT VÜCUT SAĞLIĞIM VE PSİKOLOJİM BOZULDU. S.O.S

   Yanıtla
   • Benim beagle 13 aylık. Az çok bilgim var. Büyüdükçe sevimli ve akıllı hale geldi ama ona rağmen eğitime göndericem. Tuvalet alışkanlığında zorlanmadım. Sorunuz olursa yanıtlayabilirim.

    Yanıtla
 6. benimde bir beagle im var ama bir turlu disari toletini yapmiyo 2 saat dolastiriyorum ama yapmiyor. disardan gelince toletini eve yapiyor.nasil eve yapmadini engeleyip disari alistirabilirim.

  Yanıtla
 7. arkadaşlar ismim ramazan
  bende beagle yavrusu almak istiyorumbana yardımcı olurmusunuz. çünkü ben çok araştırdım bulamıyorum lütfen .şimdşiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
 8. merhabalar 😀 benimde beagle yavrum var 55 günlükken geldi bana ve suan 91 günlük ismi Mira 😀 çok sevimliyiz çok akıllıyız. ben çalışan bir insanım ondan kaynaklı evde hafta içi yalnız kalıyor nöbet usulü çalıstıgım zamanlarda akşamları eşimle sırayla yanında kalıyoruz. onu mümkün olduğunca yalnız bırakmamaya çalışıyoruz. Mira biz evde yokken tüm gün uyuyor biz eve geldiğimizde de sevinçle bizi karşılıyor ve uyku saatleri dışında onunla oyun oynayarak geçiriyoruz. sürekli takip halindeyiz 1 ayda 5 komut öğrettik ve bunlarda hiç zorlanmadık tuvalet eğitimi konusunda da üzmüyor bizi ara sıra yaramazlık yapıyor ama onu hep sevgiyle sevinçle eğitiyoruz. köpek sahibi olmak çok güzel beagle sahibi olmak ise mükemmel. mira pek havlamayan bir köpek, havladığı zamanlarda ise genelde istediğini yapmadığımız için onlarda çok kısa havlamalar. eğer bir beagle sahibi olmak istiyorsanız her konuda ona vakit ayırmaya, ilgilenmeye, sevgiye açık olmalısınız :D:D:D ceren&ismail&mira

  Yanıtla
  • bende beaggle almayı düşünüyorum.gegngl olarak nasıllar eğitimi zor mu çok gürültülü olmasını istemiyorum

   Yanıtla
 9. Merhaba 3 aylık beagle sahibiyim oğlumu seviyorum tuvalet problemimiz yok bahçeye alıştırdım tek sorun diş problemimiz kimi görse ya el ya bacaktan ısırıyor oyun oynadığını zannediyor hayır dememe rağmen dinlemiyor inatçı öneriniz nedir???

  Yanıtla
 10. beagle köpekleri bizde alcaz nasıl bir tür ? yalnız kalmayı sevmiyomuş galiba ve çok enerjikmiş oyun alanı şartmış ayrıca meraklı bir köpekmiş fiyatını bilenler yorum atsın ve ismi için birkaç örnek yazsın teşekkürler

  Yanıtla
 11. Ya arkadaşlar bi suru şey yazmisiniz ama nazil disariya tuvalet eğitimini yaptiginizi anlatmamisiniz.4aylik beagle muz var.evinizde gazeteye alisti ara sira özellikle bizimle inatlastiginda kaciriyor.fakat biz disariya alistirmak istiyoruz.rica etsem asama asama neler yaptinuz ayrintili yazar misiniz.biz sabah aksam yemek yer yemez disari cikiyoruz fakat yapmiyor.eve geldiğimizde gazeteye yapıyor…

  Yanıtla
 12. 4 aylik bir beagle kopegim var. Adi Luna.Ben 7. sahibiyim. Luna’ya otur komutunu iki gunde ogrettim. Ben 1 aydan beri birlikte. Tuvaletini gazeteye yapiyor. Cisini gazeteye (daha hic gazete disinda baska bir yere yapmadi evde) kakasini ise hep sokaga yapiyor. Cok yaramaz surekli baska yerlere dalmak istiyor. Odul mamasiyla ‘op’ komutunu ve ‘pati’ komutunu ogretmeye calisiyorum. Ama zorlaniyoruz ne odul mamasiyla ne sevgiyle hic biriyle yapmiyor. Anlayacaginiz tek komutta kaldik. Ben ogrenciyim ve malesef kopegim annemin korkusu yuzunden balkonda kaliyor. Kulubesi yatagi var ama yagmur yaginca cok uzuluyorum. Okuldan geldigimde direk onun yanina kosuyorum ozlem gideriyoruz. Ama ben eve girdigimde 7 mahalleyi kaldirabilecek bir sekilde havliyor, kapiyi tirmikliyor. Susmak bilmiyor. Bunu yapmasinin sebebi sanirim yalniz kalma korkusu ama nasil asabilecegimizi bilmiyorum. Yardim edebilirseniz cok sevinirim. Simdiden tesekkurler.

  Yanıtla
 13. 2 gun once 2 aylik bir beagle aldim gazete ise yaramadi tuvalet aldik ona fakat tuvalette ise yaramadi surekli evin icine yapiyor tuvaletini disariya cikmasi henuz yasak 2. Asisini olmadi daha napabilirim yardimci olursaniz sevinirim

  Yanıtla
 14. Selam bizimde 2 bucuk aylik bir beagle yavrumuz var 1 aylikken annesi emzirmeyi birakti ve onu ciftlikten biraz sikintili bir sekilde aldik bagisikligi cok dusuk oldugu icin ilk hafta milupa ile beslendi ayrica ust solunum yolunda bir enfeksyonla birlikte kuru oksuruk ve balgam sikayetlerimiz oldu sunada butun sikayetlerini cozduk hatta odul ve acligini kullanarak 4 tanede surekli kullanilacak komut ogrettik suan daha disari cikamiyoruz ama tuvalet problemi cikaricaga benzemiyor. Benim bikac onerim olucak ozellikle tuvalet ve havlama problemlerinize.
  Ilk olarak kopeginize kendisine ait bir alan yaratmaniz gerekiyor ki burada yaticagi yemek yiyecegi ve oynayacagini unutmayin ben soyle bir cozum buldum 1 er metrelik tel bakce citlerinden aldim ve salonumun bir kosesine kurdum icine battal boy cop posetini kaplayip uzerine kalin bir tabaka gazete serdim mumkun oldugunca icinde duruyor ve orda olmaktan cok mutlu direk tuvaletini gazeteye yapiyor hatta soyle diyebilirim kakasini eve HİÇ yapmadi ayrica cit salonda oldugu icin bizimle yasiyor gibi tv izliyor muzik dinliyor adini seslendigimizde kapnin onune geliyor otur komutuyla oturup kapiyi acmamizi bekliyor eve geldiginizde hemen kendisine kosup onu heyecanlandirmayin denedim cildirmis gibi aglama ve ulumaya basliyor 4 gunde anca unuttutdum 🙂
  Siradan bir sekilde evde yokmus gibi evinize girin islerinizi halledin ve son olarak ne kadar sevsenizde ona kizimmmmm oglummm seklinde sevgi cumleleriyle yaklasmayin yaniniza cagirin ztn kopeginiz ac oldugu icin size muhtac oldugunu biliyor sizde bundan yararlanip ona her seyi yaptirabilirsiniz ben bukadar problemli bir yavru dahi olsa bir cok sey ogrettim. Ayrica kopeginize sakin vurmak yada bir yere kapatmak gibi eylemlerde bulunmayı dusunmeyin hatali bir davranista yuksek sesle hayir Hayır hayır diye bagirim ztn bir yanlis oldugunu anlayicak ve onu yaptigi eylemden uzaklastirip kendi alanina birakin.Beagle bir av kopegi oldugu icin sizin sezgilerinizi anliyor sinirli gibi yaparsaniz anliyor ve basinabuyruk gitmeye devam ediyor yani eger kizicaksaniz gercekten kizin ve onu yuvasina birakip goz temasi dahi kurmayin bunun icin uzulmeyin bunlarin hepsi size ileride yardimci olucaktir bunu untmayin.
  Ayrica tuvalet problemini kopeginizin fizyolejik yani ihtiyaclarini belirleyip cozebilirsiniz az cok kopeginizin ne zmn kakasini ve cisini yaptigini takip edin bu genellikle yemekten 30-45dk sonra kaka olarak su ictikten 30 dk sonra cis olarak degiskenlik gosterir bunun icinde biraz kopegi takip edip gezdirme seferlerini buna gore cikartik eger gazeteye yapiyorsa yaptigi gazeteyi cisli veye kakali bir sekilde alip disarida biraz gezdikten sonra onune koyun ister istemez geldik diyecek ve gazeteyi koklayip etrafinda dönüp tuvaletini yapicaktir. Bunu birkac gun tekrarlayin sonuc olumlu olucaktir.bunlar daha önceki kopek besleme tecrubelerimden edindigim bilgilernacizane deneyin derim
  Beagle cok ozel bir kopektir onu şımarık olarak yetistirmezseniz ön patilerinde bile yurutebilirsiniz.havlama probleminizi buyuk bir pelus ayi yada benzeri birseyle cozersiniz ben bunu ilk gece hic uyumayip ertesigun pelusa alistirip yaptim suan pelus ayi en buyuk kankasi oldu hatta onu yikamak icin makinaya atinca basinda oturup bekliyo kurutma makinasindan cikinca sicacik ustune yatip uyuyo:))
  Isirma problemi elinizi isirmaya calisiyosa yumruk apin ve sert bir sekilde hayir komutu verin elinizi cekip ona oynayacagi bir oyuncak verin bu bir halat seklinde dis gelistirici olur pelus biseyler olur onu uzatin ve onunla oynamaya basladiginda yuksek sesle kendisine aferin diye sevin isterseniz odul mamasinada bas vurabilirsiniz bunu bir kac gun tekrarlafiginizda sorun direk cozuluyor. Ayrica 330 ml per siseye ortasindan bir delik delin icinede 8 10 parca mama koyun beagle bu oyuna bayilir onune atin ve kenardan izleyin sonucu direk ona bir oyuncak vermis oluyosunuz acikinca havlamak ve aglamak yerine direk siseye gidip icindeki mamayi cikarmaya calisiyor ve zmn nasil gectigini anlamiyor ama gece bence onu alin cunku hart hart isirip plastik sesi cikariyor ama evde yokken mutis bir cozum
  Sonuc olarak kopeginizin karakteri yeni oturuyor ve bu size bagli kimse saldirgan yada sert oynayan bir kopek istemez diye düşünüyorum
  Buarada ben ve esim calisiyoruz yaklasik 9-10 saat evde yokuz ama sormama rahmen ne bir sikayet nede havlama uluma problemi cikariyor
  Evinizin her odasina sokmayin butun evinizi sahiplenirler,ayni sekilde hayir komutuyla bunuda cozebilirsiniz eger etkisiz kaliyorsa hayir ve 1 kez sert bir alkis yapin ztn korkmus gibi tepki vericek ama uzulmeyin sadece bagli oldugu zihin yapisindan cikip nerde kalmistik diye baska yone dogru ilerleyecektir.
  Bunu kesin deneyin hemen sonuc veriyor hayir + sert alkis kesin cozum bence…

  Herhangi bir soru sormak isterseniz yardimci olmaya calisirim.
  Servet.arikan@gmail.com

  Yanıtla
 15. 1 yasinda erkek beagle sahibiyim.isyerimde yetistiriyorum.yazilanlari okudukca acaba benim kopegim bu cinsten degil mi diye dusunmedim degil.tuvalet sorunumuz hic ama hic olmadi hatta ogretmedim desem yeridir.gunduzleri hep salik vaziyette.bir yeri var oraya gidip yapiyor aksamlarida bagli kaliyo.sabah saldigimda direk yerine gidip tuvalet ihtiyacini karsiliyor.inanilmaz oyun kopegi enerjisi hic bitmeyen bir kopek.kafasi encok seytanliga ve muzurluga calisiyor.kucuk gorunumune aldanmamak lazim inanilmaz guclu bir bunyesi ve saglam kemik yapisina sahip.kopek egitiminde disiplin otorite sarttir diye biliriz ya hep bu beagle da tam tersi etki yaratiyor.sevgilye ilgiyle oyunla ogretmek lazim bircok seyi.diger turlu kusmeleri ve inadi oluyor.diger kopeklerle arasi oldukca iyi fakat siz baska bir kopegi sevdiginizde kiskanclik konusunda cigir aciyor.kiskandigi kopek 1 yasinda alman kurdu bile olsa gidip saldirip onun burnunu kanatabiliyor.yabanciyi cok iyi bilen bir kopek cokta iyi bekci ve koruma kopekligi yapiyor.bicok kopek besledim ama bana boyle askla bagli bir kopek gormedim.sorulariniz varsa bu irkla ilgili yanitlayabilirim.

  Yanıtla
 16. Ben 12 yaşındayım sitede apartmanda yaşıyorum. Sabah 7 de evden çıkıp akşam 17.30 da geliyorum. Evde babam oluyor. Annem ise işte. Beagle almak istiyorum. Balkonda besleyebileceğimi düşünüyorum büyük bir balkon var ama çok havlar mı ve eğitimi zor mu diye endişeleniyorum. Ben her türlü ihtiyacını karşıkayabilirim ama rahatsız eder mi komşuları vs. Merak ediyorum. Cevaplarsanız sevinirim.

  Yanıtla
 17. Merhabalar,

  3 kişil bir aileyiz. İzmir – Karşıyaka’da yaşıyoruz. Beagle köpeği çok araştırdık. Bu köpeğe sahip olmak istiyoruz.

  Sahiplendirmek isteyen aileler varsa lütfen bizimle iletişime geçmelerini rica ediyoruz.

  mert@capkan.net

  teşekkürler

  Yanıtla
 18. Merhabalar, benim de 5 aylık erkek beaglem var. Çok akıllı. Evde eğitim alırdık. Komutları anlıyor. Dışarı tuvaletini yapıyor fakat evde de pedine yapıyor. Daha uzun süre tuvaletini tutamıyor. Çok yaramaz ve hareketli değil. Oyun oynamayı seviyor ve çok obur. Sevgiler

  Yanıtla

Yorum yapın