Köpek eğitim merkezi – köpek eğitimi – köpek eğitimi fiyatları – Evde Köpek Eğitimi

Köpek eğitim merkezi – köpek eğitimi – köpek eğitimi fiyatları – Evde Köpek EğitimiKöpek eğitim merkezi – köpek eğitimi – köpek eğitimi fiyatları – Evde Köpek Eğitimi Köpek eğitmeni, Yavru Köpek Eğitimi , Temel İtaat Eğitimi

Fotograflar Köpek Irkları

Görünüşleriyle Korku Salan Vahşi Köpek Türleri

Yeryüzünün sevimli ve doğasına uyum sağlamış canlılarıdır hayvanlar. Kimisi yırtıcı kimisi soğukkanlı, sıcakkanlı, kimisi güçlü sezgili bahşedilmiş onlarca özelliğe tıpkı insanlar gibi onlar da sahiptirler. İnsanoğlunun sadık, vefalı bir dostu olarak adlandırılan köpekler de tabiatın var olduğu süreçte bazen bir yol arkadaşı bazen de eğitilebilir bir canlı olarak yol gösterici olabilmiştir. Bu sevimli canlıların dünyasını tanıdıkça bizler de onlar hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olabilmekteyiz. Bu sevimli ırkın da tıpkı insanlar gibi yaşayışlarına uygun bir tabiatı ve karakter özellikleri olabileceğini de biliyoruz. Kimi gün evcil bir arkadaş olan bizlere kuyruk sallayıp pati uzatan bu sevgili dostların, bir de yabani hayata uyum sağlayan daha yırtıcı türlerinin de olduğunu  düşününce onları daha yakından tanımak adına vahşi köpek türlerini bu yazımızda sizler için derledik. Şimdi onlar hakkında biraz bilgisel yapalım ve bu sevimli canlıların dünyasına birlikte göz atalım.

1- Rottweiler

Yaşayan en tehlikeli köpek ırkları içerisinde bilinmektedir. Rottweiler Oldukça iri yarı olan bu vahşi köpek türü, saldırılara karşın insanın dikkatli olması gerek bir canlıdır. Öyle ki agresifliğini arttıracak tutum ve davranış geliştirildiğinde hayatta kalma şansını minimuma indirecek kadar güçlü ve yapılıdırlar. Sadakatinden şüphe duymadığı yakınlarına sadık ve zararsız davrandığı bilinen Rottweiler, yine de şakaya gelmeyecek özelliği ile kendisine temkinli yaklaşılması gerektiğini düşündürten canlılardandır. 8-10 yıl arası bir ömre sahiptir. Renklerinde siyah tonlar baskındır. Amacı zarar vermek olmasa dahi, güçlü bünyesi ve kesici dişleri ile küçük bir şakanıza tahmininizden farklı bir yanıt alabilirsiniz.

2- Doberman

Doberman da vahşi ırklar olarak adından söz ettiren bir köpek türü. Adeta hizmete amade bir görünüşü olan bu tür, oldukça atletik bir yapıya sahiptir. Kendisine has nedenlerle saldırganlık gösterdiği bilinmektedir. Polis köpeği olarak da çoğu zaman iyi bir asistan olan Doberman lar avını yakalama hüneri konusunda çevik, hızlıdır. Ortalama yaşam süresi 10 ila 13 yıl arasıdır. Adeta taktiksel yollarla avına ulaşıp onu etkisiz hale getirmeyi başarırlar. İnsanlar için de tehlikeli olabilecek olan bu türe karşı dikkatli davranmak oldukça önemlidir.

3- Amerikan Pitbull Terrier

Avrupa’da yasaklı bir ırk olarak listeye dahil olan Amerikan pitbull terrier cinsi de günümüzde vakaları en çok duyulan tehlikeli ırklardan biri olarak tanınmaktadır.  Yaşam ortalaması 8-15 yıl arası olarak tahmin edilmektedir. Eğitilmesi zor olup bu konuda uzmanlık gerekmektedir.

Hızlı ve savaştığı bir canlıyı adeta yok edene değin saldırmasıyla bilinen bir türdür. Öyle ki, yanlış bir eğitimle kötü amaçlı birçok durumda kullanılma riski oldukça fazladır. İnsanların sıklıkla geçtiği yollarda, metro istasyonlarında ve açık alanlarda görmekteyiz. İnsanların korunması anlamında sahibince onlara bir ağızlık, kask takma zorunluluğu birçok ülke tarafından yasa olarak belirlenmiştir. Evcil hayvan olarak satışında belli şartlar sağlandığında alım satımı mümkün görünen bu canlı, agresifliğinin tam olarak ne zaman ortaya çıkacağı bilinmediğinden köpek yarışması ve organizasyonları bu canlı türü için uygun görülmemektedir.

4- Alman Çoban Köpeği

Alman çoban köpekleri, bir anlamda yetiştiriliş tarzına uygun olarak özellik kazanmış bir türdür. Adı üzerinde çobanlara, çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşanlara, bilhassa tehdit altındaki bir alanın dış saldırılara korunmasına istinaden eğitim gören bu canlılar, sorumluluğu gereği vahşi, yırtıcı bir canlıya dönüşebilmektedirler. Kırsal alanlarda nüfusun az olduğu yerlerde bilinçli bir uzman yönetiminde eğitilen bu köpekler, görevine son derece adapte bir halde çalışırlar. Hatta onları yeri geldiğinde sahibinin çağrılarının dahi durduramadığı olmuştur. Ömrü ortalama 9-13 yıl arasındadır. Saldırganlık kontrolü üzerinde problem yaşanabileceğinden, metropollerde ve o bölgedeki çalışma sahalarda uygun bir hizmet için çalışması uygun görülmemektedir.

5- Dalmaçyalı

101 Dalmaçyalı kitabı ve sinemaya Walt Disney tarafından uyarlanan filmi hatırlayanlarınız olacaktır. Sağır olarak duyan bu beyaz renkli sevimli dost da vahşi türler olarak listeye dahil olan köpek cinslerinden bir diğeri. Ortaçağ dönemlerinden bu yana varlığını sürdürdüğü bilinen Dalmaçyalı, kökeni İngiliz olan bir köpek cinsi. Ortalama ömrü 10-13 yıl arasındadır. Avcılar, gece bekçileri hatta itfaiye çalışanları için  dahi bir yardımcı, nöbetçi olma özelliğine sahip bir canlı olarak misyoner bir yapıya sahiptir. Rengi zaman içinde beyaz dışında farklı benekler kazanarak kendi doğal rengine ulaşmaktadır. Kürkünün sağlam oluşu, sosyal hayata uyumu nedeniyle ev harici mekanlarda da yaşaması muhtemeldir. Bu neşeli ırkın, inatçı ve şova dönük tarafları da ilgi çekicidir. Uzun boyu ve kaslı görüntüsüyle etkileyicidir. Yaş aldıkça çok fazla tüy dökme özelliği ile de bilinir.

6- Bandogge Mastiff

Bu ismi hiç duymamış olanlarınız olabilir. Amerikan Mastiffler, korku salabilen bir köpek cinsi olarak tanınır. Safkan olmayıp, üretildiği yerin İngiltere olduğu belirtilmektedir. Veterinerlerce güçlü, koruma özelliğine sahip yeni bir tür olması adına 1960 yılında laboratuvar ortamında üretimine başlandı. Kaslı ve iri cüssesiyle, öfkelendiğinde avına karşı acımasız olabilen köpektir.

7- Bull Terrier

Karma bir ırk olarak pek çok farklı ırktan üretildiği söylenir Bull Terrier cinsinin. İngiltere’de üretilmiş bir ırk olarak 10-14 yıl yaşam süresine sahiptir. Boyu 55 cm e kadar uzayabilen daha fazla büyümeyen bir cins olduğu düşünülür. Ebatından ötürü, tehlikeli olamayacağı var sanılsa da hızı ve saldırgan özelliği ile o da vahşi türler arasına adını yazdırmış bir canlıdır.

8- Dogo Argentino

Sahibi dışındaki canlılara hoşgörüsüz oluşuyla bilinen türlerden bir tanesi de Dogo Argentino’dur. Hayvan avcılığı için Arjantin’de yetiştirilmeye başlanmış bir tür olan Dogo,  koruyucu ve bekçi olma özelliğiyle bilinir. Melez bir ırk olan Dogo Argentino, beyaz renktedir.  Sadık ve oyunculuk özelliği ile ilgiyi seven bir canlıdır. Orta boylarda olup, fiziki şartlara dayanıklıdır. 10 ila 15 gibi bir süre yaşam sürdüğü söylenmektedir. Dikkat çeken öne doğru uzamış alın yapısı belirgin olarak fark edilir. Uzun kuyruğu ve güçlü, keskin dişleriyle kendine has bir özellik gösterir.

9- Saint Bernard

Saint Bernard, iri yarı görünümlü, 8 ila 10 yıl arasında yaşam ömrü olan kökeni İsviçre ve Alpler’e uzanan bir köpek cinsidir. Ağırlığı ile 120 kiloya kadar çıkabilen bu köpek türü ağır görüntüsü ile çok çevik olmadığını düşündürtse de güçlü bir canlıdır. İtaat özelliği dikkat çekicidir. Sıcakkanlı, uyumlu bir nöbetçi özelliğe sahip canlıdır. Doğumundan itibaren iyi bir eğitim aldığı takdirde uysal kurallara bağlı bir köpek olup saldırganlık özellikleri baskılanabilir. Fiziki görünümü kimi zaman ürkütücü olsa da ağırlığı ile dengeli bir yapıdadır.

Merak edilen köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir? Detaylarına da bakabilirsiniz.

10- Amerikan Bulldog

Sert, acımasız bir görüntü veren Amerikan Bulldoglar, 10-15 yıl gibi bir ortalama ömre sahiptir. Kökeni Amerika Birleşik Devletleri’ne uzanan bu vahşi ırk, aynı zamanda ülkenin sembollerinden bir tanesidir. Görünüş olarak kaplan deseni, beyaz ve kırmızı renkleri ona yırtıcı bir görünüm de kazandırmaktadır.

Ağırlığı erkeklerde 58, dişilerde 41 kiloya kadar çıkabilmektedir. Ortalamanın üstünde bir boya sahip olan Amerikan Buldogg, baskın bir türdür. Gösteri dünyasında yer alma özelliği olan bu köpekler, ülkemizde yasaklı türler arasında bulunmamaktadır. Yüksek enerjili ve iyi bir avcı olma potansiyeline sahip bir türdür.

11- Boxer

Adından da anlaşılacağı Boxer bir savaş ustası boksör bir canlıdır. Zeki ve ebatının üzerinde bir dayanıklılık özelliği olan türdür. Kökeni Almanya’dır. Ortalama olarak  ise 10-12 yıl gibi bir yaşam süresi vardır. Cesur, zeki ve enerjik özelliğe sahiptir. Yırtıcı hayvanların saldırısından korunmak amaçlı özellikle kırsal alanlarda yetişmesi tercih edilen bu cins, av konusunda eğitimin yanı sıra zekasının gücünü de stratejist yollarla kullanması ile de bilinir. İnsan dostu olarak sosyal bir canlıdır. Ağız ve çene yapısı kuvvetli ve avını yakaladığında kenetlenme özelliğine sahiptir.

LEAVE A RESPONSE

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir