Yavru Köpek Nasıl Eğitilir?

Yavru Köpek Nasıl Eğitilir?

Yeni köpek sahibi olan biroldukça kişi, köpeklerine doğru davranışı öğretmek veya negatif bir davranışın önüne geçmek için köpeklerinin belirli bir yaşa gelmesi gerektiğini düşünmektedir. Bu yanlış bir düşüncedir. Yavru eve geldiği andan itibaren eğitim başlamalı, bazı kurallar geçerli olmalıdır. ‘’Ağaç yaşken eğilir’’ sözü; insanoğlu için olmasıyla birlikte, köpekler için de geçerlidir. 2-3 aylık olan bir yavru eve geldiği ilk günden itibaren onu yönlendirecek bir lidere ihtiyaç duyar. Averaj 10-15 senelik dostluğun temellerini atacak olan da, köpeğinize liderlik yapacak olan da doğal olarak ki sizsiniz!

Yavru köpek eğitmek ve yetiştirmek çok eğlencelidir; ancak gelişme sürecinde köpeğinize çok çok fazla vakit ayırmanız gerekmektedir. Ihmal etmeyin ki köpek yetiştirmek beslenme ihtiyacını karşılamak, gezdirmekten ibaret değildir. Köpeğinizle oynayacağınız 5-10 dakikalık oyunlar bile köpeğinizin karakterinin şekillenmesinde büyük önem taşır.

Köpeğinizin büyüme sürecinde karakterine etki eden birçok faktör vardır. Bunlardan en önemlisi yavru eve geldiği andan itibaren başlayan doğru yönlendirmeli yavru eğitimidir. Yavru köpek eğitimi ve yavru köpek yetiştirilmesi hakkında bilmeniz gereken önemli faktörleri sizlerle paylaşıyorum.

ADIM ADIM YAVRU KÖPEK EĞİTİMİ

-Öncelikle yavru köpeğinize yanında olamadığınız anlarda kalması için 10-12 metrekarelik, tamamen ona ilişik, içinde yatağının ve kafesinin olduğu boş bir yaşam alanı oluşturun. Bu yaşam alanı evin içerisinde bir oda veya bir bölme olacaksa ulaşabileceği yerde priz, kablo, mobilya eşyası bulundurmayın.

-Yavru eve geldiği ilk günden itibaren, özellikle geceleri kendi alanında uyumalıdır. Muhtemelen ilk gece annesi ve kardeşlerinden yeni ayrıldığı için yalnızlık çekip ağlayabilir. Bu durumda yapmanız ihtiyaç duyulan, ağlamasını duymazdan gelmiş olarak susmasını beklemek olacaktır. O ağladığı zaman teselli etmek için yanına gittiğinizde, yavru bunu ‘’ağladığımda sahip yanıma geliyor, o zaman sadece kaldığımda daha çok ağlamalıyım! ‘’ olarak yorumlayacaktır. Bunun yerine onu bir tek bıraktığınız zaman yanına kokunuz olan bir giysi ve köpeğinizin boyutlarında yumuşak, peluş bir oyuncak koyarsanız ağlama olasılığını azaltmış olmuş olursunuz. Ayrıca günün farklı saatlerinde de yavrunuzu bir, iki saat yalnız bırakmalısınız. Sadece kalmaya alışmayan bir köpek, yetiştiğinde evde tek başına kaldığında; havlama, kazma, kemirme benzer biçimde davranış bozuklukları gösterebilir. Bu nedenle gelişme döneminde kazanacağı pozitif yönde alışkanlıklar, köpeğiniz yetişkin olduğunda onunla daha mutlu ve sorunsuz bir hayat yaşamanızı sağlar.

-Yavruya box (kafes) alışkanlığı kazandırın. Hem hela eğitimi için bununla beraber ilerde yapacağınız uzun seyahatler için, köpeğinize uygun boyutta bir box edinin. Boxlar, köpeğinizi denetlemenize olanak sağladığı benzer biçimde; kemirme alışkanlığının önüne geçilmesinde de büyük önem taşır. (Bakınız; köpek eğitimi=>kafes eğitimi)

-Köpeğiniz evinizi geldiği andan itibaren hela alışkanlığı konusunda tutarlı ve istikrarlı olun. Belki de sizi maksimum yoracak olan hela eğitimi olacaktır. Bundan dolayı wc eğitimini ne kadar erken öğretmeye başlarsanız, o denli hızlı sonuç alırsınız. (Bakınız; köpek eğitimi=> tuvalet eğitimi)

-ustalaşmış bir yardım almadan önce köpeğinize çağırıldığında gelme, gevşek kayışta adım atma, otur gibi sıradan temel komutları öğreterek ilerde alacağı itaat eğitiminin temellerini atabilirsiniz.

-Yavru köpek eğitimi sabır ister. Dış dünyaya yeni adım atmış olan köpeğinizden birkaç gün ya da haftada mucizeler yaratmasını beklememelisiniz. Beklentilerinizi gerçekleştirmesi için ona süre tanımalısınız.

-Köpeğinize bir komut öğretmeye çalışırken tahsile ayırdığınız süre 10-15 dakikayı geçmemeli. Köpekler, dikkati çabuk dağılan canlılardır. Yavru köpek eğitiminde dikkat etmeniz gereken en önemli faktörlerden biri; köpeğiniz sıkılmadan ve dikkati dağılmadan dersi sonlanmış oldurmaktır.

-Yavrular birbirleriyle ısırıp boğuşarak oynarlar. Kardeşlerinden ayrılan bir yavru ellerinizi ve ayaklarınızı kemirmekten keyif alabilir. Onunla oynarken dişlerini kullanmasına izin verebilirseniz; sadece oyunu fazla kaçırıp dişlerini etinize geçirdiğinde oyunu sona erdirın. Böylelikle zamanla ısırmanın dozunu kendisi ayarlamaya başlayacaktır. Ki benim tavsiyem, elleriniz yerine ona ilişkin olan oyuncakları ve kemikleri kemirmesi olacaktır.

-Köpekler, cezalandırmak yerine pozitif metotlara dayanan eğitim yöntemlerine daha çabuk cevap verirler. Yavru köpeğinizi eğitirken negatif davranışı cezalandırmak yerine, pozitif yönde davranışı ödüllendirirseniz, köpeğiniz beklentiniz olan davranışı daha rahat anlayacaktır.(Bakınız; makaleler=>Hoşunuza Mı Gitti, Ödüllendirin.)

-Köpeğinize çok sayıda ilginç oyuncak alın ve oynamasına teşvik edin. Oyuncaklar köpeğinizi bedensel olarak yorduğu gibi zihninin de gelişmesine önemli oranda katkıda bulunur.

-mutlaka fakat kesinlikle köpeğinizi sosyalleştirin. Yavru köpeğinizin ırkı ne olursa olsun, ilk karma aşıları tamamlandığı andan itibaren sık sık değişik mekanlara götürün, farklı zeminlere basmasını sağlayın. Köpeğinizin bebeklik döneminde çeşitli insanlara, hayvanlara, seslere ve mekanlara alışması karakterinin şekillenmesinde büyük önem taşır. Bundan dolayı fırsat bulduğunuz her anı değerlendirin.

-Yavru köpekler insanların ve diğer hayvanların üzerine sıçramaya bayılırlar. Köpeğiniz yavruyken bu davranış, sizi yada çevrenizdekileri rahatsız etmese bile köpeğiniz yetişkin boyutuna geldiğinde, işin içine ağırlık ve salya unsurü girdiğinde bu durum pek hoşunuza gitmeyebilir. Bu yüzden benim önerim; köpeğiniz yavruyken bu probleminin önüne geçmeniz. Köpeğiniz, size ulaşmak için iki ayak üzerinde durup patilerini belinize doğru uzattığında ‘’Hayır! ‘’ deyin yavaşça indirin ve yere indiğinde onu sevdiği bir yiyecekle ödüllendirin. Bu davranışı köpeğiniz üstünüze atlamayı bırakana kadar tekrarlayın. Dışarıdan eve geldiğinizde, sevinçle üstünüze atladığında; ona arkanızı dönün ve coşkusu geçene kadar ilgilenmeyin. Köpeğiniz sakinleştiğinde ve düzgüsel haline döndüğünde o süre onu sevip hoşgeldin dileklerini kabul edebilirsiniz.

-Yavrular, kemirmesine izin verdiğiniz objelerle kemirmesini istemediğiniz objeler arasında ayrım yapamaz. Bu nedenle kontrolsüz kemirmenin önüne geçebilmek için, ona göz kulak olamayacağınız zamanlarda ya kendi alanında kalmasını sağlayın veya boxına kapatın. Böylelikle olası zehirlenmelerin, mide sancılarının önüne geçmiş olursunuz.

-En önemli madde; yavru köpeğiniz ne yaparsa yapsın ona olan sevginizi yitirmeyin ve yaptığı aslabir yaramazlığın ondan vazgeçmenize sebep olmasına izin vermeyin

Yorum yapın