Rottweiler Özellikleri ve Rottweiler Bakımı

Rottweiler ırkı bir iş köpeğidir ve Rottweiler sahiplerinin bunu unutmaması gerekir, o bir aksesuar değildir.Ataları bir çoban köpeği iken (Bu özelliğini yitirmiş değildir.) Rottweiler gelişmiş zekası, eğitilebilirliği ve kabiliyeti ile başarılı bir polis köpeği, rehber köpek,iz takip köpeği,arama&kurtarma köpeği,koruma köpeği, terapi köpeği ve iyi bir aile köpeği olma gibi özellikleri ile kendisini kabul ettirmiştir. Rottweiler ırkına sahip olmak isteyen kişiler köpeğin zekasını muhakkak değerlendirmeli, köpeğin zekasını kullanmasını ve geliştirmesini sağlayacak aktiviteler ile köpeği kontrol altına almak için mutlaka itaat eğitimine başvurmalıdır.

rottweiler

Köpeğin kendini aile içinde lider olarak kabul etmemesi için küçük yaşlarda eğitime başlanmalı ve köpeğin saldırı içgüdüsünü çalıştıracak oyunlara izin verilmemelidir. Bir Rottweiler mutlak ve ve mutlak sahibinin emirlerini yerine getirmeli ve gereken itaati göstermelidir. Köpek çok iyi sosyalleştirilerek insanlar ve özellikle çocuklar ile tanıştırılmalı, köpeğin insanlar ile pozitif diyalog kurmasına olanak tanınmalı özellikle ev içi yaşamında ziyaretçilerin köpek ile tanışmasına büyük önem gösterilmelidir. Rottweiler özellik olarak kurallarını değiştirmeyen ve karakterinden ödün vermeyen bir köpektir, bu yüzden köpeğin uyması gereken kurallar özenle ve hassas bir eğitim ile köpeğe aşılanmalıdır. Eğer köpek; ünlü, köpekleri sosyalleştiren ve iyi bakım sağlayan bir üreticiden alındı ise sadık ve iyi huylu bir Rottweiler sahibi olmak için yapmanız gerekenler azalmıştır, ancak bugünden sonra siz köpeğe ne verirseniz köpek de karşılığında bu davranışı aynen yansıtacak, size ve çevreye cevap verecektir. Genel olarak, gürültülü köpekler değillerdir. Havlamak yerine, sessiz ve dikkatlice her şeyi izlemeyi tercih ederler. Herhangi bir olayda, kendilerini ya da ailelerini tehlike altında hissederlerse, genellikle saldırmadan ve uyarmadan direkt saldırıya geçerler. Bu özellik, rottweiler köpeklerinin karakteristik bir özelliğidir. Eğer evinize bir hırsız girerse, köpeğinizde evinizin içinde yaşıyorsa, asla havlayarak hırsızı ürkütmez. Tam tersine, onu sessizce takip eder ve en uygun zamanda hırsızı pasif hale getirir. Eğer köpeğiniz havlıyorsa, önemsemediği fakat yaklaşmasını istemediği bir durum vardır. Örneğin bir kedi ya da kuş gibi… Tüm köpekler gibi, iyi eğitilmemiş ve sevgiyle büyütülmemiş rottweilerlar tehlikeli olabilir. Sert köpek olsun, keskin köpek olsun diye küçük yaşta karanlık mekanlara kapatılmış, kulakları kesilmiş rottweilerlar, agresyonu en yüksek köpekler arasındadır. Güçlü vücut yapısı nedeniyle de, oldukça tehlikeli bir hale gelirler. Herhangi bir yabancıya, ölümüne saldırabilir. Psikolojisi bozuk bir insan nasıl katil oluyor ise, köpeğiniz de aynı duruma düşebilir. Bu nedenle rottweiler alırken iki kez düşünmeli ve onu henüz yavru iken sosyalleştirmelisiniz. Sosyalleşmemiş ve psikolojisi bozulmuş rottweilerlar, genellikle diğer hayvanlar ile geçinemezler. Örneğin yolda sizinle birlikte yürürken bir kedi görürse, kediyi kovalamak için sizi yerlerde bile sürüyebilir. Bu tarz köpekler, genellikle her tanıştığı köpeğe liderlik yapmak ve köpekler arasında alfa rolü üstlenmek ister. Bu nedenle de, karşılaştığı her köpeğe önce güzellikle, eğer güzellikle olmuyorsa zorla boyun eğdirmeye kalkar. Bu da istenmeyen kavgalara ve sizin çok zor durumda kalacağınız olaylara sebep verebilir. Acı eşiği çok yüksek olan ve çok güçlü olan bu köpekler mutlaka sosyalleştirilmeli ve asla agresyonunun yükselmesine izin verilmemelidir. Zira sonuçları, bir felakete sebep verebilir.

Rottweiler Bakımı

Uzun kürklü ırklar Koli veya uzun tüylü Alman Çobanı gibi köpekler günlük ve daha geniş zamanda yapılan bakıma ihtiyaç duyarlar.Her gün ilk önce fırça ile taramaya başlayın daha sonra düz fırça ile   ve son olarak geniş aralıklı tarak ile tarayarak kürkü temiz ve düzenli bir hale getirin.

 • Kıvrık tüylü köpekler sert ve sıkışık dış kürk ile  hassas alt kürke sahiptir.Bu tip ırklar içinde günlük tarama ve fırçalama gereklidir.Ölü tüylerin tarak veya el ile alınırak yeni çıkan tüylere yol verilmesi gerekir.
 • Kaniş ve Terier gibi küçük kıvrık ve fazla dökülmeyen kürk tipi için fırçalamaya gerek yok diye düşünebilirsiniz.Yanlış yapmayın.Her ırktan köpek kürkün temiz ve düzgün görünmesi için düzenli fırçalanmaya ve bakıma ihtiyaç duyarlar.
 • İpeksi kürke sahip olan ırklar Yorkshire Terrier veya Afgan tazısı gibi yine günlük fırçalanmaya ihtiyaç duymaktadırlar.Düz ve kaygan nitelikli bir fırça kullanınız, kürkü parlatmak için sık aralıklı fırçanızı ve son olarakda geniş aralıklı tarağınızı kullanınız.
 • Son kürk tipi ise çok fazla taramaya ihtiyaç duymamaktadır.Bu ırklardan Labrador günlük fırçalamaya ihtiyaç duyar iken diğer ırklar Boxer ve Dalmaçyalı ise elimize giydiğimiz lastik veya kauçuktan yapılmış fırçalar ile hızlı bir şekilde taranabilir.

KOLAYLIKLAR:

 • Köpeğinizi taramak ve banyo yapmak için sakin ve rahat zamanını seçiniz.Yürüyüşden sonra veya enerjisini harcadığı   oyundan sonra daha sakin duracaktır.
 • Rahat durmasını öğretmek için yanınızda sevdiği bisküvilerden bulundurun ve ödül olarak verin.
 • Köpeğinizi bir masanın üzerinde (Köpek ırkına bağlı) taramanız  daha   kolay olur.Masanın dengeli olduğundan ve kaymadığından emin olun.
 • Köpeğiniz rahat durmuyor veya bakım yapmakta zorlanıyor iseniz yardım isteyin.
 • Tararken vücudunu kontrol edin.Ur,şişlik,sivilce,çizik,kızarıklık,dokununca acıyan bir bölge ,kanama,iltihap,tüy dökülmesi,pire, kene ve yabancı cisimler gözünüze çarpıyormu?

 

Tüy Bakımı

 

  • Tarama tüyde oluşan problemlerin sonuçlandırılması için ilk adımdır.
  • Koltuk altı,yüz ve kuyruğu tararken çok hassas olun.
  • Köpeğinizin kürk yapısına ve ırkına uygun bir fırça ile köpeğinizin arka bacaklarından başlayarak ve vücudun ön tarafına doğru devam ederek tüyleri tarayın.
  • Eğer tüyler birbirine dolaşmış,içinden çıkılamayacak bir hal almış ise bu yüzeyi fırçalamayın.Dolaşmış olan kısmı ilk önce elleriniz yardımı ile açmaya çalışın ve daha sonra üst tarafından tutarak diğer  eliniz ile aralıklı bir yapıya sahip tarak ile tarayınKüçük parçaları makas ile de kesebilirsiniz..Hassas olun,  dolaşan ve bir topak halini alan kısım üzerinde küçük bölümler halinde çalışın,topağın bütününde yağacağınız bir çalışma size zorluk çıkarabilir.
  • Tüyleri tamamiyle fırçalayıp kırışıklıkları açtıktan sonra,kürkü tarayın,kulaklar arasındaki ve bacakları tarama ile kulaklarını fırçalarken diğer eliniz ile kulağa destek olmayı  ve bu bölgelerin de köpeğiniz için çok hassas  olduğunu  unutmayın.
  • Tarama esnasında vücudu kontrol edin.Yukarıda bahsedilen durumlardan birini veya birkaçını görür iseniz not edin ve veterinere başvurun.Derinin temiz olması gerekiyor.Pire kontrolü için beyaz bir kağıdın üzerinde tarağı silkeleyin,kahverengi küçük lekeler varmı?

 

Gözler

 • Göz akıntıları ve çapaklar ıslak bir pamuk ile kolayca temizlenir.
 • İki göz için ayrı pamuk kullanınız.
 • İçeri doğru değil,içten dışarı doğru çalışın.
 • Gözlerde çapak kalmasına izin vermeyin.Düzenli olarak temizleyin.Doberman ırkında gözlere azami dikkat göstermeniz gerekir.
 • Gözlerde kızarıklık,aşırı akıntı veya katarakt oluşumu gibi belirtiler var ise veterinerinize başvurun.

BURUN

 • Nemli bir pamuk ile burnun alt ve üst kısımlarını temizleyin.Yemek veya çamur kalıntılarına dikkat edin,kurumasına izin verirseniz kabuk tutmasına zemin hazırlamış olursunuz.
 • Bir parça vazalin sürerek bu kurumuş yemek veya diğer kalıntıları temizlemeye çalışın.dokununca acıyabilir onun için hassas olun.

KULAKLAR

 • Kulakların içini çim yada başka bir yabancı cisim  ve akıntı,koku,iltihap,kir yönünden kontrol edin.
 • Kulakların içini alkoll ile nemlendirilmiş bir pamuk yardımı ile içten dışa doğru hassas bir şekilde temizleyiniz. Alkol’ü çok fazla pamuğa emdirmekten kaçının.Alkol’ ü tercih etmemizin nedeni uçucu olması ve rahat temizlemesi.unutmayın kulağını yıkamayacağız sadece sileceğiz.
 • Her iki kulak için ayrı pamuk kullanın.
 • Çok içlere kadar girmemeye çalışın.Kulak zarına zarar veremeyiz ama pamuğun yada başka bir yabancı cismi kulak kanalına kaçırabiliriz.
 • Uzun kulaklı veya tüyleri fazla olan köpeklerin kulakları hava akımına açık olmadığından bu ırktaki köpeklerin kulaklarını şüpheli bir şekilde ve düzenli kontrol etmeliyiz.Kulağın içindeki uzamış tüyleri bir cımbız yardımı ile alınız.Birkaç tüyü birden çekmeye çalışmayın bu köpeğinize acı verir ve haklı olarak itiraz edebilir.Biraz talk pudrası sürmek işinizi kolaylaştırır.
 • Kulak içindeki kılları kesmeyin.Kesilen tüyler kulak kanalı içine düşerek tahrişlere ve enfeksiyonlara neden olabilir.
 • Eğer kulak temizliğini yapamıyor iseniz.Veterinere yada bakım yapan yerlere götürün.

 

Diş

 • Köpeğiniz yaşlandıkça dişleri üzerinde sarı lekeler ve diş taşı oluşmaya başlar.Bu baktarilerin vermiş olduğu zarardır ve diş eti hastalıklarına neden olur.
 • Kötü durumlarda veterineriniz size yardımcı olacaktır.Fakat düzenli fırçalama ile köpeğinizin diş sağlığı yerinde olabilir..
 • Piyasada kolaylıkla bulacağınız köpekler için hazırlanmış macun kullanınız.Bizim kullandığımız macunlar köpüren cinstendir bu durum köpeğin telaşa düşmesi ile yutulduğu zaman ise gastric problemler ile kusmalara neden olabilir.Köpek diş macunları çeşitlidir,büftekli,tavuklu,vanilyalı,naneli köpeğinizin tercihine göre.
 • Kullanacağınız fırça çocuklar için hazırlanmış yumuşak olanlarıdır. Aynen bizde olduğu gibi dairesel bir şekilde ve aşağıdan yukarı hareket ile fırçalayınız.
 • Köpeğiniz diş fırçasına tepki gösteriyor ise (Küçük yaşlarda alıştırmalısınız) parmağınız ile bu işi yapabilirsiniz.Yada parmağa takılan küçük fırçalarda olabilir.
 • Haftada 3-5 fırçalama maximum düzeyde koruma sağlar.
 • Köpeğinizde ağız kokusu,diş eti kanaması,diş etinde renksizlik,tartar görür iseniz veterinerinize danışınız.

 

 

“Rottweiler Özellikleri ve Rottweiler Bakımı” üzerine 2 yorum

Yorum yapın