Köpekte İshal


İshalin Nedenleri:

Aniden ortaya çıkan ishalin birçok nedeni vardır ki bu nedenler hayvanın uygun olmayan bir şey yemesinden ciddi bir hastalığın ilk belirtileri olmasına kadar sıralanır. Olası nedenlerin kısa bir listesi aşağıdaki gibidir:

1)Beslenme ile ilgili problemler: Sokak da bulunan yemek veya insanların yediği yemek gibi uygun olmayan bir şey yeme ishalin en genel ve yaygın nedenleridir.Alışılmış yemeğinin aniden değiştirilmesi mide bozulmasına ve ishale neden olabilir.Bozulmuş,kokmuş gıdaların verilmesi.Çiğ et verme hatasının yapılması özellikle salmonellasis enfeksiyonuna sebebiyet verilebilir.

2)Stres.Her türlü strese neden olanlar;hastalık,yolculuk,yorgunluk,kötü bakım koşulları,düzensiz beslenme gibi sayılabilir.

3)Parazitlerin neden olduğu enfeksiyon yavru kedi ve köpeklerde çok yaygındır.Yavrunun gelişim bozukluğuna ,kansızlık gibi hastalıklara neden olur.

4)Bağırsak veya midedeki tümörler; herhangi bir organdaki kanser.

5)Pankreatitis (pankreas iltihaplanması) veya karaciğer hastalığı gibi, bir organ hastalığı ya da organ yetmezliği.

6)Salgı bezi hastalığı; Bu, aşırı çalışan troid salgı bezlerine sahip kedilerde yaygındır.

7)Kronik iltahaplı hastalık; Bu, bağırsak duvarlarını tahriş olduğu ve besinlerin özümsenemediği bir hastalıktır.

8)Zehir veya ilaç yutulması.

9)Parvo viral enterit gibi virütik hastalıklar.Genellikle tedavisi zordur.Yavrularda görüleceği gibi aşıları yapılmamış büyük köpeklerde de görülür.Düzenli olarak aşılaması yapılmalıdır.

10)Bağırsaklardaki patojen bakterilerin yol açtığı enteritler.

İshal Durumunda İlk yardım olarak yapılması gerekenler :

1-İshal, 24 saatten daha fazla bir süreyle devam ediyorsa veya hayvan çok geç ise (1 yaşın altında) yaşlıysa (10 yılın üzerinde) veya hastaysa veyahut ishal ile birlikte kusma varsa, hayvan mümkün olduğunca çabuk, veteriner bir hekim tarafından muayene edilmelidir

2-ishal kanlı ise- taze (kırmızı dışkı) ya da sindirilmiş (koyu dışkı) hayvanı veteriner bir hekime muayene ettirin.

3-Ateş , mukus zarı rengi, kılcal damarların yeniden dolum zamanı ve vücudun susuz kalmasının kontrolü gibi hayati önem taşıyan belirtileri inceleyin. Bunlardan herhangi biri anormal ise, hayvanın veteriner bir hekime muayene ettirin.

İshalden dolayı bir hayvanı veteriner hekime götürürken, mümkünse taze dışkı örneği de götürün.

4-Kullanımları. İshalin başlangıcına denk gelen yeni bir yiyecek veya yeni bir oyuncak gibi olası bir nedeni ortadan kaldırın.

5-Yüksek lifli, yağ oranı düşük veya yumuşak bir diyete başlayın. Yumuşak (mideye dokunmayan)diyetle, yağ ve kemikleri çıkarılmış haşlanmış tavuk ya da yağı alınmış doğranmış haşlama et ve pişirilmiş beyaz pirinç ve haşlanmış patates kullanarak evde yapılabilir. (bu ev yapımı yumuşak diyet sadece ishali kontrol etmek amaçlı kısa süreli bir diyet olmalıdır. Bu, uzun süreli-sürekli-bir diyet gibi hayvanınız için gerekli olan yeterli besinleri içermez.) Özel yumuşak veya lif oranı yüksek(konserve veya kurutulmuş) diyetler veteriner hekiminizden de satın alınabilir. Yumuşak diyete başladıktan 2 ya da 3 gün sonra ishal hafiflerse, yavaş yavaş hayvanın düzenli yediği yiteceği karıştırın ve 1 hafta süresince normal diyetine dönün. Normal diyete dönme teşebbüsleri başarısız olur ve ishal yeniden başlarsa, hayvanı veteriner bir hekime muayene ettirin.

6-Kusma olmadığı sürece, hayvanı istediği kadar su verin, ancak hayvan bir seferde çok fazla suyu yutuvermemeli. Ayrıca, pediatrik oral (ağızdan alınan) elektrolit çözelti ( marketleri ve eczanelerin çocuk bölümlerinde mevcut) ishal ile kaybedilen bazı besimlerin geri alınmasında iyi bir kaynaktır. Hayvan bu çözeltiyi içerse, bu vücudun susuz kalma olasılığının düşürülmesine yardımcı olabilir.

Sadece ishali olan (kusma olmayan) kedi veya köpekten suyu kısıtlamayın, çünkü bu çabucak vücudun susuz kalmasına neden olacaktır.

7-İlaçlar, sadece ishalin başlangıcında kullanılmalıdır. Herhangi bir ilaç vermeden önce veteriner hekiminize danışın. Kullanımdan sonra hiçbir gelişme yoksa hayvan hasta görünüyorsa ya da kusuyorsa veyahut dışkıda kan varsa ilaç kullanmayın.

8-Hayvanın vücudundan eksilen sıvının yerine konması ve elektrolit dengenin sağlanması için 1 litre suya 1 çay kaşığı tuz ve 1 çorba kaşığı şeker ilave edilen su içirilmelidir.

“Köpekte İshal” üzerine 4 yorum

 1. merhabalar barinaktan yavru bir kopek aldik henuz 50 gunluk
  ilk baslar biseyi yoktu gayet saglikli gorunuyodu ilk asisini yaptirdiktan mamasini aldik ve hergun
  duzenli bir sekilde besliyoduk ama son 3 gundur kopegimde kanli ishal dedigimiz vakayla karsilastim veterinere goturdugumde bana sole dedi barinaktan cikan butun yavrularin cogu bu hastaliktan oluyo deyince ne yapabiliriz diye sordum elimizden fazla bise gelmez deyip 2 igne vurup 2 siringa surup verdi tedaviyi uyguladim fakat bir degisiklik olmadi midesini tutmasi icin patates ,pekmez ve yogurt karistirip az az veriyorum ama son 2 gundur onlarida kusarak cikariyor ve olece yatiyor hicbirseye tepki vermiyor ve hala ac bise yemiyo yardim edebilirmisiniz

  Yanıtla
 2. ben şunu anladım çoğu veteriner bu işi para için yapıyor neden diye sorarsanız bende sokakta hasta bir yaratık buldum çok hasta idi derileri falan dökülüyordu neyse oturduğumuz semte ki veterinere götürdüm kanlı ishal gençlik hastalığı falan dedi bu arada ben izmir karşıyakada ikamet ediyorum bütün yavru köpeklerde görülüyor dedi bu hastalıklar dedi ve tedaviye başladı iğneler serumlar eczane ilaçları 5 gün hem evde hem klinikte tedavi git gel bana uyku yok yaratık dahada kötüleşti yattığı yerden kıpırdıyamaz oldu bulduğuma aldığıma bin pişman oldum çok üzüldüm giden paramda cabası ya şerefsiz diyeceğim olmayacak ya tam ilmini öğren bu işi öyle yap okumuş neyse komşum var kedci sevim ablamız parklarda kedileri besler onun tanıdığı varmış bilmem kimin damadıymış birde ona göster dedi bende hadi gidelim o zaman dedim iyikide gitmişim veteriner hasan sarı adam işi biliyor önce muyane etti bana yüzde yirmi yaşar dedi çok zaman kaybetmişsiniz dedi ben yapabileceğimiz ne varsa yapın dedim ilk gün klinikte kaldı ikinci gün akşam eve getirdik bir sabah bırakıyoruz akşam alıyoruz üçüncü gün akşamı aldık eve geldik ilaçların etkisiyle biraz sersem kendine geldi evet evet kendine geldi mama yemeye başladı iki gün daha tedaviye devam ettik şimdi koca kız oldu ergenliğini yaşıyor banada yaşatıyor şimdi 10 aylık genç kız oldu ne zormuş kız anası olmak yani diyeceğim oki veteriner secerken araştırmak lazım

  Yanıtla
 3. Köpek yaratık çirkin ismi önemli değil burda önemli olan ona duyduğun sevgi ona verebildiğin önem değilmi böle şeylere takılmak yerine o canlı için yapılan çabalara bakıp insanları yargılanmayın

  Yanıtla

Yorum yapın