Köpek eğitim merkezi – köpek eğitimi – köpek eğitimi fiyatları – Evde Köpek Eğitimi

Köpek eğitim merkezi – köpek eğitimi – köpek eğitimi fiyatları – Evde Köpek EğitimiKöpek eğitim merkezi – köpek eğitimi – köpek eğitimi fiyatları – Evde Köpek Eğitimi Köpek eğitmeni, Yavru Köpek Eğitimi , Temel İtaat Eğitimi

Köpek Sağlığı

Köpekte Dikkat Etmeniz Gerek 4 Dış Parazit Türü


Pireler

Genellikle yaz aylarında çok fazla üreyen ve bazen yıl boyunca görülen köpek pireleri, insan ve kedilere göre çok farklı yapıdadır.

Köpek Piresi

Bunlar, köpekler dışında insanları da ısırır, hayvanın yattığı yer ile çevresini sarar ve ev içine yayılırlar. Yumurtalarını köpeğin üzerine değil, köpeğin yattığı yerlere, klübe veya ev döşemesindeki yarık ve çatlaklara bırakırlar.

Pirelerin yok edilmesi için çeşitli tozlar ve spreyler vardır. Bunları kullanırken kılların diplerine inmelerini sağlayacak şekilde ovuşturmak, köpeği iki hafta kadar devamlı yıkamak, kulübesini, yattığı yer ile çevresindeki yarık ve çatlaklara bırakılmış yumurtaları da yakarak ya da süpürüp silerek temizlemek gerekir.

Keneler

kene
kene

Sıcak yaz aylarında köpeklerin ayaklarına tüylerine tutunup vücudunun diğer bölgelerine yayılırlar ve hayvanın kanını emerek iyice şişinceye kadar onun üzerinde kalırlar. Köpekte kene görüldüğünde bunlar, saf alkole ya da tentürdiyota batırılmış bir pamukla iyice ısıtıldaktan sonra dikkatle çekilerek hayvanın derisinden alınmalı ve yakılmalıdır. Bunu yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Kenenin kafası deriye gömülmüşse kafası kopup deride kalabilir. Bu da, yaralara ve iltihaplara neden olur.

Kene hücumuna uğrayan köpekler bundan büyük bir rahatsızlık duyar ve çabuk zayıflarlar.

Bitler

Bit
Bit

Küçük ve kan emici hayvanlardır. Derinin üzerinde ve kılların arasında hızla ürerler. Bunların varlığı, kıllar üzerinde bıraktıkları fazla sayıda yumurtadan (Sirke) kolayca anlaşılır. Pireler gibi, bunlarında ilaçlanarak yok edilmeleri gerekir.  Hayvanın yattığı yerde, çevresinde ve evin çeşitli yerlerinde görülen kıllar sık sık süpürülüp toplanmalı ve yakılmalıdır.

Uyuz Böcekleri

Köpeğin derisine kanallar açarak gizlenen, hayvanın kanı ve deri hücreleriyle beslenerek üreyen bir parazittir.

Uyuz böcekleri, Sarkoptes’ler ve Demodeks’ler olmak üzere başlıca iki cinstir.

Köpekte Uyuz Böceği
Köpekte Uyuz Böceği

Sarkoptes’ler deride kanallar açar fakat derinlere inmeyerek yüzeyde kalır., köpeklerle teması olan insanlara da geçerek aynı zararı verirler. Bunların varlığı, kulak arkalarında, bacak eklemlerinde yer yer kılların dökülmüş olmasıyla kolaylıkla farkedilir. Bunların cilt üzerinde açtıkları deliklere, meydana getirdikleri kabartılarında üşüsmesiyle yaralar oluşur. Çeşitli tozlar, ilaçlar ve bakterili yaralarda antibiyotiklerle sarkopteslerin yok edilmeleri dometeslere göre daha kolaydır. Bu yaralar iki hafta iyi edilebilirse de, çıplak yerlerdeki dökülen kılların uzaması için çok daha fazla zaman gereklidir.

Demotes’ler ise açtıkları dehlizler içinde derinin alt kısımlarına indiklerinden, yok edilmeleri daha güçtür. Bunların varlığını gösteren karakteristik bir belirti, köpeğin ağzı çevresinde daire şeklinde çıplak ve kuru bir bölgenin meydana gelmesidir. Bu, kısa sürede vücudun diğer kısımlarına da yayılır ve tedavi edilmezse vücut, kabuklu yaralarla kaplanır. Bakteriler buralara yerleşerek yaraların açıkmasına neden olurlar. Tedavi edilmeze hayvan zayıflıktan ve buna bağlı daha ağır enfeksiyonlardan ölebilir.

Bu parazitin ve yaptığı zararların önlenmesi için, çeşitli merhemlerden başka, ağızdan verilen ve deri altındaki parazitleri öldüren ilaçlar vardır. Köpeğin ve yattığı yerin temiz tutulması, diğer köpeklerle temas ettirilmemesi, belirli sürelerle yıkanıp temizlenmesi bu parazitlerle mücadelenin tek yoludur.

1 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir