Köpek eğitim merkezi – köpek eğitimi – köpek eğitimi fiyatları – Evde Köpek Eğitimi

Köpek eğitim merkezi – köpek eğitimi – köpek eğitimi fiyatları – Evde Köpek EğitimiKöpek eğitim merkezi – köpek eğitimi – köpek eğitimi fiyatları – Evde Köpek Eğitimi Köpek eğitmeni, Yavru Köpek Eğitimi , Temel İtaat Eğitimi

Köpek Beslenme

Köpek alırken nelere dikkat etmeliyiz?Birçok köpek türünün olduğunu, çok değişik biçimlerde, mizaçlarda, iriliklerde vardır. Ancak önemli olan sizin için en doğru seçimin ne olduğudur. İstediğiniz gibi bir köpeğe sahip olabilmek için öncelikle ne istediğinize karar vermelisiniz.

Çok aktif bir köpek mi? Siz aktif bir kişiliğe mi sahipsiniz? O halde bu seçim sizin için doğru olmayacaktır Bir bekçi köpeğimi? Onu bir bekçi olarak mı kullanacaksınız? Çok hırçın bir köpek mi istiyorsunuz? Ama evde küçük çocuklar var öylemi? Seçiminizi gözden geçirseniz iyi olur?

Bu ve benzeri birçok eşleştirme yapılabilir Sonuçta seçim noktasında neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar verebilecek olan yalnız sizsiniz. Yavru köpek mi yoksa bir yetişkin mi alacağınızı kararlaştırmanız gerekir. Şecereli veya şeceresiz bir köpek mi, yoksa bir sokak köpeğimi istiyorsunuz? Unutmayın bir köpeğe bağlanmak onunla ömür boyu ilgilenmek demektir

Nasıl Bir Köpek?

Kendi hayat tarzınızı köpeğinizle bağdaştırmanız, gereksinimlerinizi ona göre ayarlamanız söz konusu olabilir. Bu noktada önemli olan köpeğin karakteri ve terbiyesidir. Köpeğin mizacı burada önemli rol oynar. Köpeğin davranışları, çocuklarla iyi geçiniyor olması veya olmaması, av yeteneği, titizliği büyük önem taşır. Köpek seçerken soracağınız birçok soru vardır kendinize? Yaşı ne olmalı? Eğitim durumu? Cüssesi ne olmalı? Cinsi ve tabii ki ırkı ne olmalı?

Yaş önemli bir noktadır Yavru köpekler özellikle çocuklu evlerde beğeni nedenidir ve çocuğun köpeğe ve köpeğinde çocuğa alışması noktasında. Yavru köpek alımı tercih sebebi olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki; yavru bir köpek eğitim alıncaya kadar birçok yere çişini yapacaktır. Bu onun için normal davranış biçimidir. Daha çok ilgi ve bakıma ihtiyaç duyacaktır. İyi bir refakatçi ve gözcü olması ve eğitimini tamamlamış olması, yetişkin bir köpeğin tercih sebepleridir.

Yavru köpekler size daha kolay alışacak ve sizin elinizde büyüyeceği için sahibi tarafından çok iyi tanınacaktır. Yaşlı bir köpek alırken bunların ev köpeği olmasına dikkat edilmeli, temiz, sağlıklı olması tercih edilmeli, sert mizaçlı olup olmadıkları sorulmalıdır. Bu tip köpeklerin uzun süre başıboş bırakılmaları doğru olmaz.

Köpeğin iriliği sorunlar yaratır. Kalacak yer büyük bir sorundur. Apartman dairelerinde beslenmeleri sorun yaratır. Ve tabi ki “ne kadar cüsse o kadar masraf” unutulmamalıdır.

Köpeğin yaşam süreci de önem arz etmektedir. Genelde iri yapılı köpekler daha çabuk yaşlanmakta ve ölmektedirler.

Erkek veya dişi olacağına karar vermek köpek sahibinin kendi beğenisiyle ilgili bir noktadır. Bu noktada dişi köpeğin daha çok ilgi istediği ve daha kolay eğitilebildiği, ayrıca sahibine daha bağlı olduğu söylenebilir. Dişi köpek iyi bir refakatçidir. Ancak unutulmamalıdır ki, yetişkin bir dişi yılın belirli dönemlerinde kızgınlık gösterecek ve ona karşı erkek hayvanların ilgisi artacaktır. Evden kaçmak isteyenler olabilir. Ayrıca bu dönemde temizlik ihtiyaçları da artacaktır. Erkek köpeğin de çiftleşme sürecinde sorun yaratabileceği unutulmamalıdır. Dişi peşinde koşacak ve sahibini zorlayacaktır. Özellikle sert mizaçlı olanlar sahibi ve dişi köpek sahibi için sorun oluşturabilir. Bu tarz çiftleşme isteği problemlerini yenmek için hayvanın kısırlaştırılması yoluna gidilebilir. Ancak bilinçsiz ve zamansız kısırlaştırma köpeğin sağlığını olumsuz etkileyecektir. Bu noktada Veteriner Hekime başvurmak en doğru yoldur.

Şecereli Köpek mi?/ Sokak Köpeğimi?

Şecereli bir köpek almak isteyebilirsiniz. Sokak köpeği sözcüğü sizin için açlık ve sefaleti ifade ediyor olabilir. Ancak sokak köpeklerinin birçok noktada şecereli saf ırk köpeklere göre üstün özellikleri olduğu unutulmamalıdır. Bunlardan en önemlisi genetiksel ırka özgü hastalıklara safkan köpeklere göre daha az yakalanmalarıdır. Kalıtsal hastalıklar sokak köpekleri için bir sorun teşkil etmez. Bununla birlikte sokaklarda yetişmiş olmaları onları bilinen birçok hastalığa karşı da aşılama olmaksızın doğal bağışık kılmıştır. Öte yandan sokak köpeklerinin davranışlarını kestirmenin önceden pek mümkün değildir. Şecereli köpekler oturtulmuş standartlara uygun köpeklerdir. Köpeğin ırkı hakkında karar verdikten sonra, alacağınız yavrunun ileride ki büyüklüğü ve cüssesi, ortalama yaşam süresi ve temel ihtiyaçları hakkında önceden bilgi sahibi olmanız olasıdır.

Tüy önemli bir seçim kriteri olabilir. Uzun tüylü köpeklerin bakım ve temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Tarama önem arz etmektedir. Eve tüylerini dökerler.

LEAVE A RESPONSE

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir