En çok arananlar
Anasayfa » Köpek Irkları » Beagle Özellikleri ve Beagle Bakımı

Beagle Özellikleri ve Beagle Bakımı


Beagle

Beagle


Beagle,
sosyal köpekler olma özellikleriyle bilinirler. Zaten tüm dünya’da Beagle cinsi olan köpeklere televizyon dünyasından dolayı hepimizin göz aşinalığı da vardır.

Hayat dolu ve enerjiktirler. Köpeğin enerjisini rahat harcayabilmesi ve yalnız kalmaması için yanına bir tane daha arkadaş olarak Beagle alınabilir ama iki Beagle sahibi olmak -özellikle şehir hayatında ve apartmanda yaşayanlar için- büyük zorlukları beraberinde getirir.

Evde bir küçük canavar olması yerine iki küçük canavar olması, eşyalarınızın kırılma oranını da ikiye katlayabilecektir. Bahçeli ve geniş evler için ideal ev hayvanlarıdır. Bu yüzden, sessiz sakin bir köpek sahibi olmak isteyenlerin Beagle’a yaklaşmaması gerekir. Eğer enerjik ve hayat dolu bir köpek istiyorsanız ve köpeğiniz uzun uzun vakit geçirip eğlenmek peşindeyseniz Beagle sizin için biçilmiş kaftandır.

 

Beagle Puppy

Beagle Puppy

Beaglelar yaşlılara ve tembellere uygun köpekler değillerdir. Çünkü yaramazdırlar ve hiperaktiviteleri onları diğer cins köpeklerden ayıran en önemli özellikleridir. Sahibinin de en az kendisi kadar enerjik ve oyun oynamaya meraklı olmasını isterler.

Aynı zamanda çok da meraklı köpeklerdir. Çok iyi koku alan burunları sayesinde yaşadıkları çevrede her şeye burunlarını sokmak ve araştırmak isterler. Bu sebepten bahçeli evde dahi; Beagle beslemek isteyen kişilerin bahçelerindeki zehirli ot ve benzeri şeylere karşı dikkatli olmaları ve etrafta zehirli olabilecek her şeye karşı köpeğin onları yemesi ihtimali göz önünde bulundurularak temkinli yaklaşmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra bir aile için de oldukça iyi bir dost olabilirler ve kendilerini ailenin bir ferdiymiş gibi kabul ettirebilirler. Küçük çocuklarla ve diğer cins köpeklerle iyi anlaşabilen sevecen bir köpek olmasına karşın küçüklüğünden itibaren beagle eğitimi almalı evde kedi ve benzeri başka ev hayvanları ile sosyalleşmemişse yalnız bırakılmamalıdırlar.

Beagle Yavrusu

Beagle Yavrusu

Yavru Beagle‘ın eğer uslu bir köpek olmasını istiyorsanız bunu başarmak için sıkı bir biçimde terbiye etmeniz gerekir. Çünkü bu cins köpekler burunlarının dikine gitmeye eğilimlidirler. Ancak bunun sebebi genelde size beslediği sevgiden ve sadıklığından kaynaklanır. Ona bağırıldığında inat etmeleri ve uslanmayarak daha kötü davranabilmeleri sevgi doluluğundan kaynaklanır. Sessiz bir köpek değillerdir. Sık sık da uluyarak sizi yatağınızdan kaldırabilirler. Tasmasız dolaştırılması ise sakınca arz etmektedir. Çünkü Beagle’lar diğer cins köpeklerin ve hayvanların peşine takılmaya bayılırlar.

Beagle  Özellikleri Ve Görünüşü

Beagle cinsi köpekler kaygan ve kısa tüylü bir kürke sahip köpeklerdir. Bu sebepten tüylerinin bakımı diğer türlere nazaran çok kolaydır. Çok fazla tüy dökmez bu sebepten, tıraş ihtiyaçları yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.

Tüyleri kızıl – beyaz, turuncu – beyaz, sarı – beyaz olmak üzere üç renk grubuna ayrılır.

Beagle türü kendi içinde de iki cinse ayrılır. Bu ayrım tüyleriyle alakalıdır. Birinin kürkü düz fakat tüyleri ince değildir bir diğerinin ise tüyleri daha karışıktır.

Kafatası geniş ve yuvarlak; ağzı burnu düz ve kare biçimindedir. Geniş burun delikleri onlara iyi koku almalarını ve avcı köpeği olma özelliğini kazandırır. Beagle av köpeği olarak halen yaban tavşanı, bıldırcın ve sülün avında kullanılmaktadırlar ve bu konuda uzmanlaşmışlardır. Burunlarının koku alma duyuları hassas olduğundan narkotik köpeği olarak da kullanılabilirler.

Uzun, sarkık ve geniş kulakları vardır. Yuvarlak, güçlü ve geniş ayakları vardır. Bu sayede çevik ve uzun süre yorulmadan koşabilir. Küçük yapıda köpeklerdir.

Omuz yükseklikleri erkeklerde 36 – 41 cm dişilerde ise 33 – 38 cm olarak değişiklik gösterebilir.

Ağırlıkları erkeklerde 10 – 11 kg, dişilerde ise 9 – 10 kg arasında değişir.

Şekli pek fazla değişmediği ve boyları küçük kaldığı için maalesef sıklıkla tıbbi deneylerde kullanılabilirler. Sağlıklı bir Beagle cinsinin 12 – 15 yıl arasın yaşam süresi değişmektedir.

Ilıman iklim köpeğidirler. Soğuk havaya karşı yatkın değildirler. Kökeni İngiltere’dir ve tazı cinsi bir köpektir. Bu cins muhtemelen Elizabeth çağında Harrier ile Eski İngiliz Tazısı’nın çiftleştirilmesiyle geliştirilmiştir Elizabetg Beagle olarak da adlandırılırlar.

Beagle

Beagle

 

Beagle

Beagle

16 yorum

 1. beagle cinsleri çok hiperaktif çok hareketli çok yaramazlar ve aynı zamanda söz dinlemeyen bir cins eğitimiçok zor av köpeyi oldukları için her şeyi koklayan herşeye burnunu sokan bir cins. beagle cinsi öpekler ne kadar tatlı sevimli olsada bakamayıp sokağa atıcak olanlar almamalıdır bence çünkü gerçekten çooooook yaramazlar

 2. benimde beagle cinsi dişi köpeğim daha 3 aylık ancak o kadar başının dikine gidiyor ve tuvalet konusunda zorlanıyoruz ki .Önericeğiniz bi yöntem varmı , ben havlamamasını özelliklede ısırması konusunda çok büyük sıkıntılarımız var . Çok hareketli başına buyrukki önereceğiniz yöntem varmı

 3. aynı dertten ben de muzdaribim ne gazete ne pet hiçbiri işe yaramıyor, oyuncak sanıp parçalıyor. tuvalet eğitiminin büyük sorun olacağını düşünmeye başladım.

 4. ben bir beagle sahibiyim arkadaslarım tuvalet eğitiminde ben hasta altı bezlerı kullandım gazete üzerine bıraktım hem emmesi patilerine bulasmamasını sagladım hemde koku algısı oldu ve o hasta bezlerıne alıştı sizlerde deneyebılırsınız .. armhzr@hotmail.com . mail adresim

 5. Beagle için eğitimi çok zor diyenler ya hiç köpek beslememişler ya da nasıl eğitim verilmeli bilmiyorlar. 50 günlükken aldığım köpeğim şu anda 5.5 aylık ve şimdilik yirmiye yakın (tam olarak 18) komutu rahatlıkla yerine getirebiliyor. Bununla birlikte 1 aydır tuvaleti dışarı yapıyoruz. (arada kazalar halen var ama çok az). Tuvalet eğitimi için petzoom pet park diye bir ürün kullandım çok memnun kaldım, dışarıya alışma süreci çok kolay oldu. Ayrıca beagle yaramaz falan değildir. Sabah akşam 45dk ayırıp dışarıda onunla koşar ya da tempolu bir yürüyüş yaparsanız evde çok sakin oluyorlar. Havlama sorunu olan arkadaşlar mutlaka bu egzesizleri yapmalı. Ayrıca içine ödül konan oyuncaklar (kong gibi) çok etkili. Beagle canı sıkılmadığı sürece durduk yere havlayan bir köpek değil. Ya yalnız kaldığından ya da onu alarma geçiren bir şey olduundan havlar. Dediğim gibi yalnızlığı ödül oyuncakları ile aşabilirsiniz, onu alarm durumuna getiren bir şey varsa bunu da duyarsızlaştırma yoluyla halledebilirsiniz. Yine de küçükken “konuş-sus” komutlarını öğretirseniz çok daha rahat edersiniz. Isırma diş kaşındığı dönemde değilse beagle için normal değil. Diş kaşıma oyuncaklarını mutlaka kullanmak gerek.

  • MERHABALAR ÇARESİZ BİR ANNE OLARAK SİZİNLE İRTİBATA GEÇMEK İSTİYORUM. OĞLUMUN 7 AYLIK BEAGLE’I VAR KÜÇÜK VE ÇOK SEVİMLİ BİR CANAVAR FAKAT VÜCUT SAĞLIĞIM VE PSİKOLOJİM BOZULDU. S.O.S

  • size mail atabileceğim özel mailiniz varmı?beagle yavrumuzla ilgili çok sorun yaşıyoruz

 6. benimde bir beagle im var ama bir turlu disari toletini yapmiyo 2 saat dolastiriyorum ama yapmiyor. disardan gelince toletini eve yapiyor.nasil eve yapmadini engeleyip disari alistirabilirim.

 7. arkadaşlar ismim ramazan
  bende beagle yavrusu almak istiyorumbana yardımcı olurmusunuz. çünkü ben çok araştırdım bulamıyorum lütfen .şimdşiden teşekkür ederim.

 8. ben tam bir av hastasıyım arkadaşlar tavşan avı ve de beagleyi çok seviyorum onun için istiyorum
  byy

 9. merhabalar 😀 benimde beagle yavrum var 55 günlükken geldi bana ve suan 91 günlük ismi Mira 😀 çok sevimliyiz çok akıllıyız. ben çalışan bir insanım ondan kaynaklı evde hafta içi yalnız kalıyor nöbet usulü çalıstıgım zamanlarda akşamları eşimle sırayla yanında kalıyoruz. onu mümkün olduğunca yalnız bırakmamaya çalışıyoruz. Mira biz evde yokken tüm gün uyuyor biz eve geldiğimizde de sevinçle bizi karşılıyor ve uyku saatleri dışında onunla oyun oynayarak geçiriyoruz. sürekli takip halindeyiz 1 ayda 5 komut öğrettik ve bunlarda hiç zorlanmadık tuvalet eğitimi konusunda da üzmüyor bizi ara sıra yaramazlık yapıyor ama onu hep sevgiyle sevinçle eğitiyoruz. köpek sahibi olmak çok güzel beagle sahibi olmak ise mükemmel. mira pek havlamayan bir köpek, havladığı zamanlarda ise genelde istediğini yapmadığımız için onlarda çok kısa havlamalar. eğer bir beagle sahibi olmak istiyorsanız her konuda ona vakit ayırmaya, ilgilenmeye, sevgiye açık olmalısınız :D:D:D ceren&ismail&mira

 10. Merhaba 3 aylık beagle sahibiyim oğlumu seviyorum tuvalet problemimiz yok bahçeye alıştırdım tek sorun diş problemimiz kimi görse ya el ya bacaktan ısırıyor oyun oynadığını zannediyor hayır dememe rağmen dinlemiyor inatçı öneriniz nedir???

 11. beagle köpekleri bizde alcaz nasıl bir tür ? yalnız kalmayı sevmiyomuş galiba ve çok enerjikmiş oyun alanı şartmış ayrıca meraklı bir köpekmiş fiyatını bilenler yorum atsın ve ismi için birkaç örnek yazsın teşekkürler

 12. Ya arkadaşlar bi suru şey yazmisiniz ama nazil disariya tuvalet eğitimini yaptiginizi anlatmamisiniz.4aylik beagle muz var.evinizde gazeteye alisti ara sira özellikle bizimle inatlastiginda kaciriyor.fakat biz disariya alistirmak istiyoruz.rica etsem asama asama neler yaptinuz ayrintili yazar misiniz.biz sabah aksam yemek yer yemez disari cikiyoruz fakat yapmiyor.eve geldiğimizde gazeteye yapıyor…

 13. 4 aylik bir beagle kopegim var. Adi Luna.Ben 7. sahibiyim. Luna’ya otur komutunu iki gunde ogrettim. Ben 1 aydan beri birlikte. Tuvaletini gazeteye yapiyor. Cisini gazeteye (daha hic gazete disinda baska bir yere yapmadi evde) kakasini ise hep sokaga yapiyor. Cok yaramaz surekli baska yerlere dalmak istiyor. Odul mamasiyla ‘op’ komutunu ve ‘pati’ komutunu ogretmeye calisiyorum. Ama zorlaniyoruz ne odul mamasiyla ne sevgiyle hic biriyle yapmiyor. Anlayacaginiz tek komutta kaldik. Ben ogrenciyim ve malesef kopegim annemin korkusu yuzunden balkonda kaliyor. Kulubesi yatagi var ama yagmur yaginca cok uzuluyorum. Okuldan geldigimde direk onun yanina kosuyorum ozlem gideriyoruz. Ama ben eve girdigimde 7 mahalleyi kaldirabilecek bir sekilde havliyor, kapiyi tirmikliyor. Susmak bilmiyor. Bunu yapmasinin sebebi sanirim yalniz kalma korkusu ama nasil asabilecegimizi bilmiyorum. Yardim edebilirseniz cok sevinirim. Simdiden tesekkurler.

 14. 11 yaşındayım ailemce yeni bir dost edinmek istiyoruz ama cinsi hakkında kararsızız bir cins tavsiye edebilirmisiniz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>